Yeni Wifi Şifreleme Protokolü WPA3

Wifi Alliance tarafından yeni Wifi şifreleme protokolü WPA3 duyurusu yapılmıştır.

Geçen yıl yapılan Wifi ihlali nedeniyle WPA2 güvenlik şifrelemesi kullanan modemlerin tamamı da bundan nasibini almıştır. Krack adı verilen bir güvenlik açığı, siber saldırganların bilgisayarlar ve kablosuz erişimler arasındaki trafiği dinlediğini kanıtlamıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde açığın kapatılması sağlanmıştır. Ayrıca güvenli bir şifreleme protokolü oluşturulması gerektiği anlaşılmıştır. Bu amaçla oluşturulan Güvenli şifreleme protokolü WPA3 tanıtımı yapılmıştır. Üretici firma olan Wifi Alliance, hem kullanıcılar hem de servis sağlayıcı noktaları açısından Wifi güvenlik standartlarının yeni bir şekli olan WPA3 sürümünü duyurmuştur. Yeni Wifi şifreleme protokolü WPA3 hakkındaki diğer detaylar aşağıda yer almaktadır.

Yeni Wifi Şifreleme Protokolü WPA3 Özellikleri

Yeni Wifi şifreleme protokolü WPA3 özellikleri şunlardır:

Yeni Wifi şifreleme protokolü WPA3, parolaların zayıflığını tespit ettiği anda sağlam koruma özelliğini otomatik olarak devreye sokmaktadır. Sınırlı görüntü arayüzü bulunan ya da hiç bulunmayana aygıtların güvenlik yapılandırmalarını basitleştirecek olması da bu protokolün bir diğer özelliğidir.

Yeni Wifi şifreleme protokolü WPA3 için belirtilen özellikler arasında ayrıca güvenlik teknolojilerinin uzun yıllar yaşayabildiği, bu nedenle sürekli güncelleme yapılması gerektiği vurgulanmaktadır.

WPA2 için geçerli olan Wifi şebekesine katılım neticesinde istemciler ile erişim noktalarının aynı şifreyi kullanması özelliğinin dört yönlü algoritma kullandığı belirtilmektedir. WPA3 ise bu algoritmayı geliştirmiş, yüksek güvenlikli hale getirmiştir ve 191 Bit şifreleme özelliği ile 2018’in son demlerinde kullanıma sürmeye uğraşmaktadır.

 

 

 

 

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh