Yaşamın Sırrı Bakteriler

Probiyotikler bağırsaklarda fiziki bir bariyer oluşturarak dışarıdan gelen patojenik mikroorganizmaya karşı ilk savunma sistemini oluştururlar Bağışıklık sisteminin etkin bir şekilde çalışması için probiyotiklere ihtiyaç vardır. Ne kadar fazla faydalı bakteri olursa, hastalıklara karşı o kadar dirençli olunur. Bunun en önemli nedeni ise bağışıklık sistemi hücrelerinin %80 ‘inin bağırsaklarda yerleşik olmasıdır.

  • Cambridge Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları, 2015 yılında çok önemli bir çalışma yayınladılar. Bu çalışmada, insan genomunda başka canlı türlerine ait olan genler bulunduğunu gösterdiler

 DNA’mızda insan türüne ait olmayan 145 tane gen olduğu belirleyen bilim insanları, bu gizemli genlerin izini sürdüler. Sır çözüldü: PROBİYOTİKLER, vücudumuzagen transferi yapıldığı keşfedildi

  • Bilimsel bir çalışma için obez ve normal kilolu insanların bağırsak florası incelendiğinde obez olanlarda Firmicutes adında bir zararlı bakterinin , kilolu insanlarda yüksek oranda bulunurken, zayıf olanlarda ise bu oran düşük olduğu saptanmıştır.Probiyotik olan Bacteroidetes miktarının da zayıflarda hayli fazlayken kilolu insanlarda bu oran çok düşüktür.
  • Probiyotik mantar mikrobu olan Candida, probiyotiklerin kaybedilmesiyle çoğalmaya başlar. Candida enfeksiyonu oluşturur istilacı bir düşmana dönüşür. Çocuklar şeker yediğinde, Candida mantarı şekeri kimyasal reaksiyonla asetaldehite dönüştürür. Asetaldehit ise Karaciğer de etilalkole parçalanır. Kanda etilalkol meydana gelir, çocukta bir nevi sarhoşluk hali olur. Şeker yediğinde mutlu oluyor zannedersiniz lakin çocuğunuz aslında sarhoştur. Çocukların şekere olan düşkünlüğünün sebebi budur.
  • K ve H vitaminleri vücudumuzdaki faydalı mikroplar, yani probiyotikler tarafından sentezlenir.

Mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin % 95’i bağırsaklarda probiyotikler tarafından üretilir

  • Yan Etkileri: Lactobacillus ve Bifidobacterium içeren herhangi bir risk taşıdığını gösteren delil yoktur. Probiyotiklere bağlı nadir olarak bilinen enfeksiyonlar immun sistem yetmezliği olan ya da altta y atan ciddi hastalığı olan olgulara saptanmaktadır.

Probiyotik Besinler Nelerdir?

Süt,

Yoğurt, Ayran, Kefir

Peynir, Turşu, Boza,

Kombuç Çayı

SAĞLIKLI BİR YAŞAMIN SIRRININ BAKTERİLERLE ARAMIZDAKİ İLİŞKİDE YATTIĞINI ARTIK  BİLİYORUZ .

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh