Yapay zekaya Türk teorisi

Tevfik Bulut Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda uzman olarak çalışıyor.Yapay zekayı da kullanıp uluslararası olacak bir şekilde bir teori geliştirmeyi başardı.Bu teori ekonomi gibi pek çok alanda da sorunların çözümü için yenilikçi bir yaklaşımı da beraberinde getiriyor.

yapay zekaya türk teorisi

Tevfik Bulut ,yapay zeka ve beraberinde geliştirmiş olduğu bir modeli de kullanarak yeni bir teori geliştirmeyi başarmış durumda.Tevfik Bulut bulduğu teorisini anlattığı makalesi Amazon ve Samsung gibi dev şirketlerin de yer aldığı teknolojik bir dergide de yerini almış durumda.Sayın Bakanımıza da makalesini sunan Bulut , daha ilk günden çok geri dönüşlerin olduğunu da belirtti.

Bulut: “Türkiye’den böyle bir teorinin çıkması önemli”

Teorinin Google scholar başta olmak üzere  bir çok bilim veritabanına girdiği belirtildi.Büyük verilerin işlenmesi uygulaması alanında öncü olabilecek bir teori olması bekleniyor.

Makalenin konusu; Karar verme süreçlerinde yeni bir çok kriterli metod (A New Multi Criteria Decision Making Method: Approach of Logarithmic Concept) Uluslararası Yapay  Zeka ve Uygulamaları(IJAIA) dergisinde bilim kuruluna kabul edilmiş olup 2018’in ilk sayısında İngilizce olarak yayınlandı.Makalesinde Logaritmik Konsept Yaklaşımı (APLOCO) yani çok kriterli karar verme problemlerini geliştirdiği yöntemini anlatıyor.

Çok katmanlı perseptron(MLP) ve istatiki metodları kullanarak analizler yapan ve dünyada ugulaması nadir yapay zeka yöntemlerinden biri olduğunu söyleyen Bulut , makalesinde teorisini kullanarak bir analiz de yapıyor. Türkiye’deki 9 ilde yatırım potansiyelini karşılaştırıyor. Analize göre İstanbul, Manisa ve Kocaeli ilk 3 şehir olarak dikkat çekiyor.

Kaynak: http://www.yeniakit.com.tr/haber/yapay-zekaya-turk-damgasi-420082.html

 

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh