Wankel Motoru Nedir,Çalışma prensibi nasıldır?

Wankel motoru 1954 senesinde Alman mühendis Felix Wankel tarafından geliştirildi. Bu motor ilk olarak almanya sınırları içerisinde bulunan NSU firmasına getirildi. 1963 senesine gelindiğinde NSU Spider marka araca monte edildi. Daha sonra ise Mazda RX7 ve RX8 gibi efsane olmuş araçlarda kendine yer buldu ve gücünü tüm dünyaya kanıtlamış oldu.wankel parçalanmış

1972 yılında Amerikan GM şirketi 50 Milyon dolar bir harcama yaparak 185 Hp güç üretebilen bir Wankel motoru geliştirmiş ve araçlarında kullanmıştır.

wankel 1

Ford’da kendi araçlarında bu motora yer vermiştir. Bunlara ek olarak ise Hollanda’da Datsun, İngiltere’de Rolls Royce ve İtalya’da Alfa Romeo, Wankel motorunu araçlarında kullanmıştır. Günümüzde ise Mazda RX7 ve Mazda RX8 araçları bu motora sahiptir ve hala kullanmaktadırlar.

Çalışma Prensibi Nasıldır?

Emme Zamanı: Rotorun bir ucu emme manifoldundan geçtiğinde, yakıt-hava karışımı ilk odaya girmeye başlar. Bölme, ikinci tepe kısmı giriş kapısına erişene ve kapanana kadar temiz hava çekiyor. Şu anda, taze hava-yakıt karışımı ilk hazneye mühürlenmekte ve yanma için uzaklaştırılmaktadır.

wankel emme zamanı

Sıkıştırma: Taze şarjı içeren oda biri (köşe 1 ile köşe 2 arasında), buji ateşleme zamanına ulaştığı ana kadar motorun şekli nedeniyle sıkışır.Bu gerçekleşirken, ikinci bir odaya yeni bir karışım girmeye başlar (köşe 2 ile köşe 3 arasında).

wankel sıkıştırma zamanı

Yanma: Buji tutuştuğunda, yüksek oranda sıkıştırılmış karışım patlayarak genişler. Genleşme basıncı rotoru ileri yönde iter. Bu, ilk köşe egzoz portundan geçene kadar gerçekleşir.

wankel yanma zamanı

Egzoz: Pik OR köşesi 1 egzoz portundan geçtikçe, sıcak yüksek basınçlı yanma gazları porttan dışarı akar.
Rotor hareket etmeye devam ederken, hazne hacmi azalmaya devam ederek kalan gazları limandan zorlar. Köşe 2’nin egzoz portunu kapattığı zaman, köşe 1, döngüyü tekrarlayan giriş portuna geçer.

wankel egzoz zamanı

İlk hazne gazları boşaltırken, ikinci hazne (köşe 2 ile köşe 3 arasında) sıkıştırma altındadır. Aynı anda, hazne 3 (köşe 3 ile köşe 1 arasında) taze karışımı çekmektedir.

Avantajları Nelerdir?

Wankel motorunda çok az hareketli parça vardır; 4 zamanlı daha az pistonlu motor. Bu, motorun tasarımını basitleştirir ve motoru güvenilir yapar. Aynı güç çıkışı sağlayan pistonlu motorların boyutunun yaklaşık 1/3’ü kadardır. Dakikada bir pistonlu motora kıyasla daha yüksek devir sayılarına erişebilir. Wankel motoru, aynı güç çıkışı sağlayan pistonlu motorların ağırlığının neredeyse 1 / 3’ü ağırlığındadır. Bu, ağırlık oranının daha yüksek bir güç olmasına yol açar.

Dezavantajları Nelerdir?

Her bölümde sıcaklık farkları olduğu için, muhafazanın malzeme genişlemesi farklı bölgelerde farklıdır. Bu nedenle, rotor bazen yüksek sıcaklık bölgesinde bölmeyi tamamen kapatamaz. Yanma odası uzun, ince ve hareketli olduğundan yanma yavaştır. Dolayısıyla, taze şarjın yanıp sönmeden boşaltılması ihtimali olabilir. Yanmamış yakıt egzoz akışında olduğu için, emisyon gereksinimlerinin karşılanması zordur.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh