Havacılık ve Uzay Mühendisleri Nerede Çalışır ? İş imkanları Nelerdir ?

Havacılık ve uzay mühendisleri nerede çalışır sorusuna , birçok çalışma alanı vardır şeklinde cevap verebiliriz , çünkü temel mühendislik, fizik ve aerodinamik unsurlar dâhil edilmiştir. Devlet kurumlarında ve özel sektörde geniş bir çalışma yelpazesi vardır. Ülkemizin devlet kurumları uzay mühendisliği alanında çok yoğun bir satın alma işlemi yapmasa da hala devlette çalışma fırsatı var. Ancak özel sektörde gerçek bir talep bulunmaktadır. Başarılı ve uzman bir uzay mühendisi özel sektörde iş bulabilir.

En önemli seçeneklerden biri elbette yurtdışındadır.

Uzay ve havacılık çalışmaları, Avrupa ve Asya‘nın güçlü ülkeleri, özellikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Bu ülkeler hükümet çalışmalarında iş bulma imkânına sahip olsalar da, özel sektör tarafından yürütülen uzay programlarında iş bulma şansları da çok yüksektir. Ülkemizde popüler bir alan değil, ama uzay mühendisi olmanın ilk ve en önemli koşullarından biri matematiğe fevkalade hâkim olmak. Mevcut teknolojileri anlamak ve yeni teknolojiler üzerine tasarımlar ve araştırmalar yapmak için matematikte uzmanlaşmak son derece önemlidir.

Şu yazıyada bir göz atabilirsin: Bilgisayar Mühendisliğinde En İyi 10 Üniversite

Uzay mühendisleri hem teorik hem de pratik alanlarda çalışabildikleri için temel fizik prensiplerine de hâkim olmaları gerekir. Bir uzay mühendisi olarak, kariyerinizi teorik çalışmalar yapmak için bir laboratuvarda veya bir araştırma tesisinde çalışacak şekilde planlayabilirsiniz. Ancak pratik alanlarda çalışmak istiyorsanız, okumak istediğiniz alana göre bu alan hakkında bilgi ve deneyim eklemeniz gerekir.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Hakkında Bilinmeyenler

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh