Uğur Böceği TÜBİTAK’tan Ödül ile Döndü

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinin Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından oluşturulan KSÜ Otomotiv Geliştirme Takımı tarafından tasarlanıp ve üniversitenin imkanları çerçevesinde geliştirilen ” Uğur Böceği “ isimli elektromobil araç TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç yarışlarında 86 üniversite takımının katılım sağladığı ve 39 takımının teknik kontrolleri başarıyla geçtiği yarışmadan kupayla döndü.

Bu yıl 14.sü düzenlenen Efficiency Challenge Electric Vehicle (Alternatif Enerjili Araç Yarışları) Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleşti.Alternatif enerji ile çalışan araçların katıldığı yarışma Elektromobil, Hidromobil ve Otonom olmak üzere üç kategoride yapıldı.

ugur-bocegi2

KSÜ Otomotiv Geliştirme Takımı’nın geliştirdiği araç elektromobil kategorisinde yarıştı.“Uğur Böceği” isimli elektrikli aracı ile ilk kez 2017 yılında katıldı ve kısa sürede lider takımlar arasına adını yazdırmayı başardı.2017 yılında 70 takım arasından 15. olan takım, bu yıl 6-12 Ağustos tarihleri arasında Kocaeli Körfez Yarış Pistinde gerçekleştirilen etkinlikte Cuma günü gerçekleştirilen 1. Etap yarışlarında grup 2.si olan ekibimiz, Pazar günü düzenlenen final etaplarında ise Türkiye 6.lığı derecesini aldı. Takımlara enerji tüketimlerine dayanılarak verilen performans ödüllerinin yanında, araç tasarımı ve üretimine ilişkin yarış dışı ödüller de verildi.

Teknik Tasarım Ödülünü almaya hak kazandı.

ugur-bocegi3

KSÜ’lü öğrenciler kendi imkanlarıyla tamamen yerli olarak geliştirdikleri yerleşik şarj birimi ünitesi için TÜBİTAK tarafından 15.000 lira para ödülü ve kupayla ödüllendirildiler.

Elektromobil kategorisinde yarışan ” Uğur Böceği “ yaklaşık 200 kg ağırlığında , saatte 70 km/h hıza ulaşabilmektedir.100 km de harcadığı yaklaşık enerji 2850 Wh’dır.Toplam 30 turdan oluşan (66 km) oluşan yarış etaplarını başarıyla tamamlayan ender araçlardandır.

KSÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Zekeriya Pak, Uğur Böceği’nin ulaştığı başarıda emeği geçen KSÜ Otomotiv Geliştirme Takımında bulunan öğrencileri ve Uğur Böceği’nin tasarlanmasında akademik danışmanlık yapan öğretim elemanlarını tebrik ederek başarılarının devamını diledi

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahit Güneş, aracımızı sadece üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamından aldığımız destekle yaptıklarını, dışarıdan herhangi bir sponsor destek almadıklarını, bu başarıyı elimizdeki kısıtlı imkanlarla elde ettiklerini ve aracın tasarım aşamalarının öğretim üyelerimizin danışmanlığında kendi laboratuvarlarımızda öğrencilerimiz tarafından yapıldığını belirtti. Prof. Dr. Mahit Güneş, bu çalışmada emeği geçen KSÜ Otomotiv Geliştirme Takımına, destekleyen bütün öğrencilere teşekkür ederek projenin bu noktalara gelmesinde büyük çaba sarf eden ve takımın akademik danışmanlığını yapan Dr. Öğr. Üyesi Erdal Kılıç’a ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ermurat’a ayrıca teşekkür ettiğini ve başarılarının devamını dilediğini belirtti.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh