Türkiye’de İlk Adli Bilişim Mühendisliği

Adli bilişim mühendisliği Türkiyede ilk defa açıldı.Yüksek Öğretim Kurulu; 2012 yılının yarılarında yaptığı toplantı ile Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi bünyesinde Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü’nün kurulması kararı alındı. Böylece Adli Bilişim Mühendisliği Türkiye’de ilk defa Fırat Üniversitesi bünyesınde kurulmuş oldu. Fırat Üniversitesi, Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü’nü açarak, siber ortamda işlenen bilişim suçlarını aydınlığa çıkaracak uzman mühendisler yetiştirmenin ilk adımını atmış oldu.

adli bilisim muhendisligi

Türkiyenin gözünde ‘Adli Bilişim’ kavramı

Teknoloji geliştikçe maalesef olumsuz örnekler de  çoğalıyor. İnternetin nimetlerinden fazlasıyla faydalanıyoruz. Dünyanın diğer ucundaki şeyler  artık avucumuzun içerisinde. Birden fazla  şey yapabiliyoruz. Ama bu arada internet dünyasında veya siber dünyada  suç işleme olanağı da fazlasıyla arttı. Maalesef bu suç işleme olasığı o kadar arttı ki çok farklı alanlarda çok farklı amaçlı suçlar işlenebildiği gibi , hatta internet ortamında başlayan kavgaların cinayetle sonuçlanabileceğini  de görebiliyoruz. Bazı kişiler var ki intihar edeceklerse başta sosyal medya da  onu yazıyor, arkasından da Allah göstermesin intihar edenler çıkabiliyor.

Peki bunun Adli Bilişim ile ilişkisi  ne?

Biliyorsunuz son zamanlarda internet üzerinden kişilerin mahremiyetini açığa vurma, diğer taraftan banka hesaplarını boşaltma gibi siber dünyada  suç türleri bi hayli çoğalmaya başladı. Tabii bunlarla ilgili Türkiye’deki sıkıntı şu; Mahkemeler, bir konuyu açıklığa kavuşturmak için yetişmiş uzman eleman istiyorlardı. Sadece  bilgisayar mühendislerinin bu işi çözmesi de tam anlamıyla yeterli değildi. Çünkü özel bir alana yoğunlaşmak gerekiyor. Biyometrik sistemlerden anlayan, biyometrik sistemler derken parmak izi, göz irisi, avuç içi vs. bunlarla uğraşmış, bunlarla ilgili çalışmalar yapmış  kişilere ihtiyaç var Türkiye’de. Bu dünyada da böyle…

Adli Bilişim mühendisliği, demek ki internet ortamında siber dünyada işlenen suçlara çözüm bulabilmenin, onların azalmasına destek verebilecek eğitimlerin yapabileceği bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

turkiyede adli bilisim muhendisligi

Hangi dersler verilecek ve ne kadar öğrenci alınacak?

Öğrenciler birinci ve ikinci sınıfta meslek dersleri olarak “Algoritma ve Programlama, Bilgisayar Bilimlerine Giriş, Yazılım Mühendisliğinin Temelleri, Ayrık Yapılar, Mantık Devreleri, Programlama Dilleri, Veri Yapıları, Mikroişlemciler ve Programlama, Nesne Tabanlı Programlama” derslerini alacaklar.

Üçüncü ve dördüncü sınıfta ise “ Introduction to Digital Forensics (Sayısal Adli Bilimlere Giriş), Special Topics on Programming Language C (C Programlama Dilinde Özel Konular), Database Management Systems (Veri Taban Yönetim Sistemleri), Networks (Ağlar), Hardware Forensics (Donanımsal Adli Bilimler), Network Security (Ağ Güvenliği) , Advanced Language Concepts (İleri Dil Konseptleri), Numerical Methods (Sayısal Yöntemler), Malware (Kötü Amaçlı Yazılım), Software Engineering (Yazılım Mühendisliği), Digital Forensics Tools (Adli Bilimlerde Araçlar), Cyber Warfare (Siber Savaşlar) , Information Security (Bilgi Güvenliği), Cyber Law (Siber Hukuk), Professionalism and Ethics (Profesyonellik ve Etik)” dersleri verilecektir.

İlk etapta öğrenci sayısını 30 rakamında tutmayı düşünüyorlar. İlk yıllarda öğrenci sayısını artırmayı düşünmüyorlar, ama YÖK bazen bu sayıyı değiştirebiliyor.

adli bilisim muhendisligi dersleri

MTOK’tan alım yapılacak mı?

MF4 puan türü ile alım yapılacak. Ama meslek lisesinden gelen öğrenciler için ayrı bir değerlendirme olacak.Yani meslek lisesi öğrencisi de  normal lise öğrencisi de MF4 ile girecek ancak, kendi aralarında sıralamaya tabi tutulacaklar.

adli bilisim muhendisligi mtok alımı

Bölümün geleceği hakkında ne düşünülüyor?

Adli Bilişim Mühendisliği bölümü şüphesiz ki çok popüler bir bölüm olacaktır. Bu bölümün en büyük avantajı ise 2+2 sayesinde hem Türkiye’de hem de Amerika’da eğitim görecekler. Adli Bilişim Mühendisliği bölümü mezun vermeye başladıktan sonra kurumlar siber suçlarla mücadele etmek için bu bölüm mezunlarını tercih etmek isteyeceklerdir. Geleceğin parlayan meslekleri arasında Adli Bilişim Mühendisliği de yer alacaktır. Siber dünyada ilk Adli Bilişim Mühendisi olmak bir ayrıcalıktır. Bu mezunlar kolay iş bulup iyi maaşlar alabileceklerdir.

Bölümler hakkında aklınıza takılan soruları sormak için BURAYA tıklayınız!

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh