Tesla’nın Yeni Nesil Elektrikli Araçları

TESLA ROADSTER

Tesla Roadster

Tesla’nın CEO’su geçtiğimiz gün şirketin ikinci jenerasyon roadsterını tanıttı ve “bu arabaya hızlı demek onu küçümsemektir” dedi.

Tesla Roadster Maksimum Hız
Tesla Roadster, 1.9 saniyede 0’dan 60MPH’a(96KMH) hıza çıkabiliyor ve Musk, bu kadar kısa bir sürede bu hızı yapabilen ilk araç olabileceklerini iddia ediyor. Aracın bu kadar hızlı olup olmadığını görmek için testler gerçekleştirildi ve araç adeta bir jet gibi.
Tesla Roadster Çizelge
Tanıtım sırasında Musk, aracın en yüksek hızının 250MPH(402KMH) çıkabileceğini söyledi. Ayrıca, şirketin resmi web sitesinde Tesla Roadster’ın çıkabileceği en yüksek hızı 250MPH olarak ayrıca belirtildi. Guinness rekorlar kitabındaki kırılan rekoru geçemedi. İsveç’in yıldız otomobil üreticisi Koenigsegg’in Agera RS adlı aracında 277MPH ile dünya rekoru kırdı.

Şimdi aracın içinde olanlara bakalım. Araçta 200 kWh pil bulunmakta ve şarj başına 620 mil menzil gidilebiliyor. Bu sürüş sayesinde pratik olarak şehirden şehre seyahat etmek mümkün görünüyor.

Tesla Roadster İç Dizayn
Roadster ile 4 kişi seyahat etmek mümkün gibi görünüyor fakat arka kısımda seyahat edecekler birazcık sıkışacaklar. Araçta yapılan hızı tatmak için artı tork direksiyonu bulunuyor.

Roadster 2020 yılında piyasaya sürülecek, ayrıca firmanın resmi sitesinde ön siparişler alınıyor.

TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNÜN YENİ NESİL ARACI TESLA SEMİ TRUCK

Tesla Semi Truck
Tesla, geçen gün Tesla Roadster’ın şaşırtıcı bir şekilde açılmasıyla birlikte elektrikli tır römorklarını tanıttı . Şirket, Walmart‘ın bu yeni dev Tesla Semi kamyonundan 15 tanesini önceden ilan ettiği için bazı büyük anlaşmalar kazanmaktadır. Perakendeci, pilotun Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada için Walmart US için 5 araç ve Walmart Kanada için 10 olacak şekilde planlandığını söyledi.

Bu hızlı yayın sonrası duyuruyu göz önüne alırsak, geçen gün pil gücüyle çalışan mamul araçların dünyaya açılmasından önce anlaşma yapıldı. Dünyanın en büyük perakendecisi, yaptığı açıklamada, “Alternatif yakıtlı kamyonlar da dahil olmak üzere, yeni teknolojiyi test etmek için uzun bir geçmişe sahibiz ve bu yeni ağır elektrikli aracın ilk pilot projesi arasında yer almaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Bu haber, diğer potansiyel müşteriler arasında ve Tesla’nın kendisi için daha fazla güvence getiriyor ve gaz (ve dizel) gücüyle çalışan araçlara “sert vuruş” yapmayı ve taşımacılık endüstrisini canlandırmayı hedefliyor. Walmart sözcüsü, “Bu teknolojinin tedarik zincirimizde nasıl performans gösterdiğini ve emisyonların azaltılması gibi uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerimizin bir kısmını karşılamamıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenebileceğimize inanıyoruz” diye ekledi.

Ella Musk, Tesla Semi’nin standart bir dizel kamyona göre mil başına 25 sent daha ucuz olması nedeniyle bu araçların şirketleri binlerce dolar kazanabileceğini iddia etti. Eğer bu gerçekten doğruysa, bir Tesla Semi, bir kamyonun kullandığı ortalama 100.000 kilometreye dayalı bir şirkette yılda 25.000 dolardan fazla tasarruf sağlayabilir. Şirket aynı zamanda maksimum ağırlık ve otoyol hızlarında 500 mil menzil vaat ediyor. Musk, elektrikli yarı kamyonun 0.36 sürükleme katsayısına sahip olduğunu ve bunun da Bugatti Chiron’dan daha aerodinamik olduğunu  yani 2.7 milyon $ ‘lık supercarın olduğunu övüyordu!
Tesla Semi Truck İç Dizayn
Tesla Semi Truck, yüklü değilken 0-100 kilometre hızlanmayı 5 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirebiliyor. Aracın yüklüyken bu hıza 20 saniyede ulaşabileceği belirtiliyor.  Ayrıca aracın 40 dakikalık şarj ile 640 KM gidebilecek.

Tesla Semi Truck Aerodinamik
Musk yapılan tanıtımda  yeni elektrikli kamyonun Bugatti Chiron’dan daha aerodinamik olduğunu söyledi. Tesla Semi Truck’ın tasarımında mermiden esinlenilmiş ve bu sayede aerodinamik özelliklerinin artırılması hedeflenmiş.
Tesla Semi Truck Kokpit
Tesla Semi Truck’ın kokpitinde iki adet ekran bulunuyor. Aracın autopilot özelliği de olacak, bu sayede şeridini koruyacak ve sürücüye fren yardımı yapacak.

Tesla Semi Truck 2019 yılında piyasaya sürülecek.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh