Tekstil Mühendisleri Çalışma Alanları Nerelerdir ?

Tekstil mühendisleri imalat sektöründe, özellikle iplik, kumaş ve konfeksiyon fabrikalarında çalışabilir ve işletmelerin tedarik, satış ve pazarlama departmanlarında görev alabilirler. Sanayinin imalatta en güçlü olduğu şehirler Denizli, Bursa, İzmir, Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep ve İstanbul’dur. Denizli ve Bursa’da fabrikalar çoğunlukla ev tekstili, havlu, nevresim ve döşemelik kumaşlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Diğer şehirlerde ise ağırlıklı olarak giyim sektöründe üretim yapan fabrikalar vardır. Tekstil mühendisleri başta bu iller olmak üzere pek çok yerde rahatlıkla çalışma alanına sahip olabilirler.

Üniversiteler genellikle 3 ana alanda eğitim görür;

Tekstil teknolojisi: İplik, örme, triko gibi alanlarda uzmanlaşmış personeli eğitir. Eğitim çoğunlukla tekstil makinelerinde verilmektedir. Makine mühendisleri zaman zaman bu alanda da çalışabilirler.

tekstil-muhendisler-calisma

Tekstil kimyası: Boyama, baskı ve yıkama gibi alanlarda eğitim vermektedir. Tekstilde yapılan tüm kimyasal işlemler, bu bölümde eğitim almış olan kişilere ayrıntılı olarak öğretilmektedir. Kimya mühendisleri de bu alanda çalışabilirler.

Tekstil Konfeksiyon: Bu alanda eğitim almış kişiler çoğunlukla hazır giyim ve konfeksiyon işletmelerinde çalışmaktadır. Kesme-dikiş-desen hazırlama gibi alanlarda eğitim alırlar.

Şu yazıya da bir göz atabilirsin; Programlama Hakkında Merak Edilen Sorular

Tekstil mühendisliği öğrencileri Fen ve Matematik puanlarına göre kabul eden bir bölümdür. Çalışma hayatında başarılı olmak isteyen tekstil mühendislerinin sahip olması gereken karakteristik ve eğitim ekipmanı şu şekildedir; En önemli donanım yabancı dildir. Üniversite bitmeden İngilizce öğrenilmiş olmalı. Eğer yapılabilirse, ikinci bir dil de eklenmelidir. Üniversitelerde Almanca hala ikinci bir dil olarak gösteriliyor, ancak Almanca artık geçerli bir dil değil. Sektörde çalışan tüm Almanlar kolayca İngilizce konuşabiliyor. İkinci dil seçeneği olarak Çince veya Rusça öğrenilebilir.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh