Tarımsal Mekanizasyon

Tarım ; Toprak üzerinde yapılan çalışmaların tümüdür ve insanlık var olduğu sürece beslenme başta olmak üzere birçok alanda gerekliliği oldukça fazladır.

Bilindiği gibi geçmişte tarımsal ürünlerin elde edilmesinde insan ve hayvan gücü ön plandaydı. Gelişen teknoloji artan arz ve dünya nüfusunun fazlalaşması  ile daha fazla verim daha az maliyet görüşü benimsenerek  bu durum yerini makine gücüne bırakmaya başlamıştır. Bu sayede günümüz Tarımsal Mekanizasyon alet ve gereçleri gelişmiş olup, bu konuda çalışmalarda uzun yıllardır devam etmektedir.

Tarımsal Mekanizasyon nedir

İlk Tarımsal Mekanizasyon uygulamaları basit el aletleri kullanımı ile toprak işleme alanında görülmeye başlanmıştır.Daha sonralarında buna ek olarak hayvan gücünden de yararlanılarak çekim kuvveti kullanılmaya başlanmıştır. 1900’lü yıllarda buhar gücüyle çalışan ilk traktör üretilmiş , kullanılmaya başlanmıştır. 1990 Yıllarında bilgisayar sistemleri ile kontrolü yapılabilen tarım makineleri geliştirilmiştir.

Otonom (Sürücüsüz )Araçlar Nedir?Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Günümüzde ise sürücüsüz traktörler de olmak üzere birçok çeşitte tarım makinesi kullanılmakta ve daha da geliştirilmeye devam etmektedir.

Bu alanda Tarım Makineleri Ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü tarım makinelerinin tasarımı , geliştirilmesi , işletimi ve kullanılması konularında lisans ve lisansüstü öğrenci yetiştirmektedir.

Tarım Makineleri Ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü ile ilgili üniversitelere ve puanlarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 1 =

Loading…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Mars ”KIZIL GEZEGEN”

gıda muhendisiligi nedir

Gıda Mühendisliği Nedir ? Kendini Geliştirmek İçin Neler Yapmalı