Tarihin En Acımasız İcatları

Vahşi işkence aletlerinden tuhaf tıbbi tedavilere kadar, Bu korkunç düzenek ve icatların karanlık yüzünü sizler için derleyip topladık.

1. Pirinç Boğa

pirinç-boğa

Şimdiye dek icat edilmiş en vahşi idam yöntemlerinden biri, içi boş bir boğa heykeli idi. Eski Yunan’da, Atinalı bronz ustası olan Perillos tarafından yapılan bu boğa, Agrigentum Phalaris isimli merhametsiz tirana hediye edilmişti.Suçluları canlı canlı kızartan bu alet aynı zamanda bir müzik aletiydi ve kurbanın umutsuz haykırışlarını, Perillos’un tanımıyla “en tatlı, en dokunaklı, en melodik böğürtülere” dönüştürüyordu.

Mucidin iddiasına inanmayan Phalaris,Perillos’un boğanın içine girip müzik becerisini kanıtlamasını istedi. Fakat Perillos boğanın içine girer girmez kapı dışarıdan kapatıldı ve Phalaris boğanın altında ateş yaktırarak Perillos’un gerçekten haykırmasını sağladı. Fakat Phalaris,Perillos’un kendi icadında ölmesine izin vermedi ve onu boğanın içinden çıkarıp bir uçurumdan aşağı fırlattırdı.

2. Çarmıha Germe

carmiha-germe

2.500 yıl önce en ciddi suçların cezası olarak geliştirilen çarmıha germe,kurbanların çok acı dolu ve uzun bir şekilde ölmesine yol açıyordu. Bilekleri Ve ayakları bir haça çiviyle çakılan yada sımsıkı bağlanan kurbanın bacakları, ölümü hızlandırmak için cellatlar tarafından kırılıyor, bunun üzerine kurbanın tüm ağırlığı kollarına biniyordu. Bu, yavaş yavaş omuzların ve dirseklerin yuvasından çıkmasına yol açıyordu. Böylece ağırlık bu sefer göğse biniyordu. Bu durumda nefes almak hâlâ mümkündü fakat alınan nefes verilemiyor ve kurban nihayet oksijen yokluğundan boğularak can veriyordu. Acı dolu bu işlem 24 saat süre biliyordu.Çarmıha germe boğulmaya ve çoklu organ yetmezliğine yol açıyordu.

3. Giyotin

Giyotin Kafa kesme yöntemleri yüzlerce yıldır vardı ama 1789’da Fransız hekimi Dr.Joseph Guillotin, bunun için çok daha verimli ve acısız bir yöntem önerir Cellat, giyotinin ağırlıklı bıçağını tutan ipi bırakınca bıçak kurbanın boynuna düşüyor ve anında ölmesine yol açıyordu. Bu, baltayla ve Kılıçla yapılan kafa kesme idamlarında yaşanan ve bazen celladın başı gövdeden ayırmak için birkaç defa vurmasını gerektiren insan hatasını ortadan kaldırıyordu. Giyotinli idamlar kısa sürse de Fransız Devrimi sırasında halkın seyrettiği çok popüler gösterileri ve giyotin cellatları ülkenin her yanında meşhurdur.

Fransa’da Giyotinle yapılan son idam, 1977’deydi

Medeni Avrupa idamı bırakalı 42 yıl oldu.

4. Elektrikli Sandalye

Elektrikle idam 1880’lerde, asarak idam dan sözde daha az acı veren bir yöntem olarak ortaya çıkmıştı.Elektrikli iskembeye oturtulan kişinin başı ve bir bacağı traş ediliyor,böylece elektrik direnci azaltılıyor,sonra da kurban belinden, kollarından ve bacaklarından bağlanıyordu. Sonra Başın üstüne ıslatılmış bir sünger konuyor, sonra da üstüne metal miğfer şeklindeki elektrot yerleştiriliyordu. Bir Elektrot da tıraşlanan bacağa bağlanıyor,sonra güç veriliyordu.Kurbanın Bedeninden Geçen 2.000 volt,solunum sistemini felç edip kalp krizine yol açıyordu.

Elektrikli idam ABD’nin bazı eyaletlerinde hala uygulanıyor.

Since 1880

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh