Siber Saldırı Nedir?

İnternet ve bilgisayar alanında uzmanlaşmış kişilerin veya bu kişilerden oluşan grupların kişisel veya kurumsal internet sitelerine ve bilgisayarlara; bilgi ele geçirme, kişiyi veya kurumu küçük düşürme, tehdit etme gibi amaçlarla yaptıkları saldırılardır. Bu saldırılar bir virüs yardımıyla yapılabildiği gibi, güvenlik duvarındaki bir açıktan dolayı da yapılabilir.

Siber Saldırının Sonuçları Nelerdir?

Siber saldırı ile bir kişinin kişisel hesabı ele geçirildiğinde özel mesajlarının veya fotoğraflarının internet ortamında yayılması kişisel anlamda büyük bir problem olabilmektedir. Günümüze kadar bir çok ünlü ismin fotoğrafları veya mesajları bu yöntemle internet ortamına sızdırılmış ve kişiler zor durumda bırakılmıştır.

Büyük kurumsal firmalara yapılan saldırılar ile firmaların stratejileri, gelecek planları ve daha bir çok bilgi ele geçirilebilmektedir. Buda firma için çok zor dönemlerin başlangıcı olabilir.

Siber saldırılar günlük yaşantımızı da etkileyebilmektedir. Trafik lambaları, elektrik veya otonom (sürücüsüz) araçların siber saldırıya maruz kalması günlük hayatı olumsuz yönde etkiler.

Dünyanın en büyük firmaları, en fazla korunan binaları bile siber saldırıdan bazen korunamayabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizin önce gelen hacker gruplarından birisi Rus Milli Savunma Bakanlığı, BM resmi sitesi ve Pentagon resmi sitesi gibi çok önemli siteleri hacklemeyi başarmıştır.

Siber saldırılarla beraber kişisel banka bilgileri korsanların eline geçebilmektedir. Bu sayede siber saldırı yoluyla milyon dolarlık soygunlar düzenlenebilmektedir.

Siber Saldırıdan Nasıl Korunuruz?

Siber saldırıdan korunabilmek her ne kadar çok zor olsa da bazı yolları var.


VPN kullanın.

Kişisel olarak korunmak için VPN kullanmanız sizin yararınıza olacaktır çünkü bu sayede IP adresiniz gizlenecektir ve saldırganların size ulaşması zorlaşacak.

Uzun ve güçlü şifreler oluşturun.

Uzun ve güçlü şifreler hesap güvenliğinizi arttırdığı için ulaşılmasını zorlaştıracaktır.

Lisanslı Antivirüs programınız her zaman hazırda bulunsun.

Antivirüs programlarınızın oluşturduğu kalkan bilgisayarınıza başkasının erişmesini engellemeye çalışır. Virüslü olduğunu düşündüğü dosyaları silerek bu dosyaları sizden uzak tutar.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh