Programlama Hakkında Merak Edilen Sorular

Programlama Nedir?

Programlama, bilgisayar donanımına hangi işlemleri yapacağını söyleyen komutları ve işlemleri bir “komut satırı” üzerinde belirleme eylemidir. Daha açık bir şekilde programlama elektronik ortamdaki programların yazılmasını ve kullanıma sunulmasını amaçlayan bir araçtır. Bugün kullandığımız bilgisayar, televizyon, telefon, tablet gibi aklımıza gelen tüm aletler bazı programlama dilleri sayesinde yazılmış ve yapılmıştır.

Programlama dili nedir?

Programlama dili, kütüphanelerden oluşan ve programlama yapılmasına olanak sağlayan bir ortamdır. Bir çok farklı programlama dili vardır. Programlama dili sayısı sürekli olarak artmaktadır. Çünkü her şirket kendi programlama dilini oluşturduğu gibi kişilerde kendi dillerini oluşturabilirler.

Programlama öğrenmeye nereden başlamalıyım?

programlama-hakkinda-merak-edilen

“Programlama öğrenmek” terimi aslında çok genel bir terimdir. Çünkü programlama öğrenmenin alt dalları vardır. Bir programlama dili öğrenmek istiyorsunuz ama hangisini öğrenmeniz gerektiğine karar veremiyorsanız bunun cevabı internette değil sizin içinizdedir. İlk önce amacınızın ne olduğuna karar vermelisiniz. Oyun yapmak veya yapay zeka üzerine çalışmalar yapmak gibi. Bundan sonra amacınıza uygun dilleri listelemelisiniz. Bu dillerden de size en uygun olanını seçmelisiniz. Bunu basitliğine göre, hangi şirketlerin hangi dili kullandığına bakarak veya toplumda hangi dilin ne kadar değer gördüğüne bakarak seçebilirsiniz.

Çok kullanılan programlama dilleri nelerdir?

programlama-dilleri

2017 yılında IEEE’nin raporuna göre en popüler programlama dilleri şöyle:

  1. Python
  2. C
  3. Java
  4. C++
  5. C#

Bu programlama dillerini ilerleyen yazılarımda sırayla inceleyeceğim.

Programlamanın geleceği nasıl?

programlama-gelecegi

Programlama dur durak bilmeden gelişmeye devam ediyor. Sürekli olarak birileri yeni bir dil çıkartma uğraşında veya mevcutta bulunan dili geliştirmeye çalışıyorlar. Edebiyat alanından tutunda tıp alanına kadar her alanda programlama hızla gelişiyor. Yapay zekanın gelişmesi ile programlamanın gelişmesi doğru orantılı. Programlama ne kadar gelişirse yapay zekanın kapasitesi o kadar artacak. Bunun bir sonu yok. Geleceğin en gözde meslekleri yazılım üzerine. Öyle ki okullarda zorunlu kodlama dersleri verilmeye başlandı bile. Bazı insanlar kod yazmayı “geleceğin okuryazarlığı” olarak görüyorlar. Programlamanın geleceği çok uzun yıllar boyunca en üst mertebede yerini alacak gibi gözüküyor. Programlama bilmek şuanda geleceğimizi garanti altına almak gibi bir şey. Bunu değerlendirmek ise bizim elimizde…

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh