Otonom araçlar ve IOT için 5G Neden Önemli

IOT teknolojisi ve otonom araçlar son yıllarda sıklıkla konuşuluyor. Internet of Things kavramının otonom otomobiller için önemi çok yüksek bir seviyede.Bunlara ek olarak bu teknolojiye 5G teknolojisini de eklememiz gerekiyor.IOT, Otonom araçlar ve 5G teknolojisinin birbiriyle ne gibi bağları vardır.

Otonom araçlar yani sürücüye ihtiyaç duymayan araçlardır.Otonom otomobiller sensörler ile otomatik olarak hareket edebilecekler. Yüzlerce sensörü olduğu bilinen bu tür sürücüsüz otomobiller yarı ve tam otonom olmak üzere iki farklı seçenektedir.Sensörler genel olarak hem aracın hem de etraftaki nesneler ve insanlar için güvenli bir sürüş deneyimi sağlar.

Otonom araçlar ve etraflarındaki tüm nesneler bu teknoloji sayesinde birbirleriyle haberleşebilecek.Sürekli aynı ekosistem içerisinde uyumlu olarak yerlerini almış olacaklar.

IOT yani nesnelerin interneti olmadan bir otonom sürüşü deneyimlemeyi düşünmek neredeyse imkansız gibi bir şey.Araç hareket ettiği sürece atılan bütün hamleler sensörler yardımıyla gerçekleşiyor.

otonom araçlar ve ıot

Sensörler,park sensörleri,trafik ışıkları devamlı olarak  etraf ile haberleşme içindedirler.Bu haberleşmelerin anlık ve gecikmesiz olması son derece hayati bir önem arz ediyor.

4.5G teknolojisi  yetersiz olduğu için çözüm 5G’de

5G Teknolojisi, bize ultra hızlı veri aktarımı ve 1ms altında gecikme süreleri sunuyor.Intel, otonom araçların çok yüksek datalar harcayacağını söylüyor.

Bir gün içerisinde araç başına 400 GB gibi bir veri tüketmesi bekleniyor!

Her bir araç 4 TB seviyelerinde data alışverişi yapacak.Bu trafiği de sağlamak 5G teknolojisi ile mümkün olacak.Araçlarda kullanılan kameralar da saniyede 20 ila 40 Mb arası gibi bir data aktarımı ile her türlü olan bitenden haberdar olacak.Bu verilerin bulut ortamında saklanacağı ve işleneceğini de düşünecek olursak, 5G’nin otonom araçlar için ne kadar önemli olduğunu anlamak son derece kolay.

Bu araçların güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşatabilmesi için de IOT ve 5G teknolojilerinin ne kadar önemli olduğunu farketmek gerekiyor.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh