Otomotiv Mühendisi Nedir ? Ne İş Yapar ? Nerelerde Çalışır ?

Otomotiv Mühendisi Nedir ?

  • Otomotiv Mühendisi; kamyon, otobüs, motosiklet, otomobil gibi motorlu kara taşıtlarını planlayan ve üretimini denetleyen kişidir.
  • Otomotiv Mühendisliği; Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği ve Güvenlik Mühendisliği dallarının tasarımda ve üretimde ortak olarak çalışmasıyla yapılır.
  • Otomotiv Mühendisleri motosikletler, otomobiller, otobüsler ve kamyonlar gibi motorlu kara taşıtların neredeyse bütün tasarım süreci boyunca bulunurlar, küçük parçalardan üretimine kadar tüm işlemler ile ilgilenir ve çalışırlar.

Otomotiv Mühendisleri Ne İş Yapar ?

Genel olarak, otomotiv mühendisleri çalıştıkları alana göre dört ana dala ayrılmıştır.

  • Tasarım Mühendisliği
  • Ar-Ge Mühendisliği
  • Üretim Mühendisliği
  • Servis Mühendisliği

Tasarım Mühendisleri; belirli parçaları ve sistemleri tasarlar ve test eder. Örneğin; amortisör, fren, pil vb. gibi. Bütün yeterlilikleri sağlayıp sağlamadıklarına bakarlar. Yani, gerektiği gibi çalışıyor mu, malzeme gerekli şartlara dayanıklı mı? Eğer tasarım testi geçerse ar-ge’de yerini alır?

Ar-Ge Mühendisleri; tasarlanan parçaları daha verimli ve kullanışlı hale getirir.

Üretim Mühendisleri; aracın nasıl ve hangi sırayla üretileceğini tasarlar.,

Servis Mühendisleri; araçların bakım ve tamir işlemlerini nasıl yapılacağını ve servisin teknik kontrolünü sağlarlar.

Mesleğin Getirdiği Özellikler

Otomotiv Mühendisi olmak isteyenlerin; şekil ve uzay ilişkilerinin görebilme yeteneğine sahip, matematik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, mekaniğe karşı ilgi duyan, yaratıcı ve tasarım gücü yüksek kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Ortamı Ve Koşulları

Otomotiv Mühendisleri fabrikalarda, kirli, yağlı ve gürültülü ortamlarda, yönetici bulunmaları halinde büro ortamında çalışırlar. Otomotiv Mühendisi çalışırken yöneticiler, işçiler, teknikerler ve diğer mühendislerle iletişim halindedir.

Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları

Otomotiv sektörü ülkemizde en gelişmiş sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi illerimizde özel sektöre ait motor ve cihazlarının üretimini yapan fabrikalar vardır. Bu nedenle özellikle otomotiv sanayisinin gelişmiş olduğu bölgelerde çalışabilirler.

Eğitim Süresi Ve İçeriği

Lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. 2 ya da 2.5 yılı kapsayan lisansüstü eğitimi verilmektedir.

Meslekte İlerleme

Otomotiv Mühendisi işe ilk girdiğinde çalıştığı işletmede bir süre oryantasyon eğitimine tabi tutulur. Bundan sonra mühendis olarak işe başlar. Kişi belli bir süreye bağlı kalmaksızın, kişisel olarak göstereceği performansa bağlı olarak başmühendis, bölüm müdürü, genel müdür yardımcısı, koordinatör müdür olduktan sonra, genel müdürlüğe kadar yükselmektedir. Günümüzde mühendislik alanında mesleki eğitimlerini tamamlayanlar işletme alanında yüksek lisans yaptıkları takdirde yönetici kadrolarda  daha fazla yer alabilirler.

Fırat Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği

Üniversitemizde Yapılmış Olan Elektrikli Aracımız “FORS”

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh