Ortam ışığında akıllı telefon şarj etmek mümkün olabilir mi ?

Bu günlerde, cep telefonlarımızı sadece arama yapmaktan çok daha fazlası için kullanıyoruz. Akıllı telefonlar, sağlığımızı izlemek , araçlarımızla etkileşim kurmak ve güçlendirilmiş gerçekliğin dünyasına girmek için gerekli araçlar haline geldi .

Ancak bu genişletilmiş akıllı telefon işlevleri onlarla birlikte, cep telefonlarımızı şarj etmek için yeni yollar bulmamıza da gerek kalmasını sağladı. Son zamanlarda, bazıları akıllı telefonlara kablosuz güç iletimiyle veya kullanıcının hareketlerinin kinetik enerjisini yakalamayı deniyorlar . Şimdi araştırmacılar cep telefonlarını ortam ışığıyla şarj etmek için bir yöntem geliştirdiler.

Fransız bir güneş enerjisi şirketi olan Dracula Teknoloji‘deki bilim insanları “LAYER” teknolojisi geliştirdiler.

BASILABİLİR ŞARJ ALETI

Bu düşük maliyetli, katlanabilir tabakalar, hem güneşten, hem de suni ışığı yakalayabilen benzersiz bir iletken plastikten oluşur; bu teknoloji, önceki teknolojilerden çok daha esnektir. Bir KATMAN olarak, elektronik aygıta kendisinin üzerine basılabilir, bir sırt çantası gibi daha fazla ışığı yakalayabilecek bir şeye sabitlenebilir.

Dracula Teknoloji’deki bir materyal fizikçisi Sadok Ben Dkhil New Scientist ile yaptığı röportajda “Bunu bir tişört üzerine basarak onu telefonunuzu şarj etmek için kullanmayı hayal edebiliyormusunuz” dedi .

Bu güneş pillerini yazdırmak yalnızca bir saatiniz alır ve şekli ve rengi ile şeffaf olarak özelleştirilebilirsiniz. Araştırmacılar halen güneş hücrelerinin cep telefonlarını şarj etme süresini kısaltmanın yollarını ararken, teknolojinin gerçek dünya uygulamaları için neredeyse hazır olduğundan eminler.

Kaynak:https://futurism.com/printable-solar-cells-charge-smartphone/

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh