Neden Çelik?

İnşaat alanında çeliğin kullanımı aslında çok da eski değildir. Çeliğin ilk kullanım alanı çoğunuzun da tahmin edebileceği gibi köprülerdir. Çelik font kullanılarak yapılan ilk köprü 1778 yılında İngiltere’de inşa edilen Coalbrookdale Köprüsü’dür. Lakin, kayıtlara göre ilk çelik karkas bina, bir ‘değirmen’. Diserington Flax Mill adındaki bu pamuk değirmeni 1876 yılında İngiltere’de inşa edilmiş ve insanları çeliği kullanmaya iten asıl etmen de yangında ciddi zarar görmesi olmuştur.

Çeliğin, diğer yapı malzemeleri ile kıyaslandığında avantajları ve dezavantajları vardır. Basit bir örnekle, herhangi bir su yapısında çeliği kullanmak size yapım sürecinde belki kolaylık sağlayabilir, fakat, daha sonrasında yapının bakımı, çeliğin paslanmaması için yapılan önleme çalışmaları göz önüne alındığında zahmetli olmaktadır.

MERCEDES BENZ HOŞDERE OTOBÜS FABRİKASI

MERCEDES BENZ HOŞDERE OTOBÜS FABRİKASI

İnşaat mühendisliği açısından avantajları

  1. İnşaat süresi kısalır. Fabrika ortamında imal edilen çelik doğrudan yapı alanına getirilir ve montaj işlemi ile yapı tamamlanır. Prefabrik binaların ilk doğuşu da aslında çeliğin yapılarda kullanılması ile ortaya çıkmıştır.
  2. Yapı ağırlığı diğer yapılara kıyasla daha az, bununla birlikte kolon sayısı da azalır. Mimari açıdan düşünüldüğünde, kolon sayısının azlığı insanlara daha ferah alanlar sunmaya da olanak sağlar.
  3. İnşaat ile entegre diğer sistemlerin yapıya uygulanmasını, yani elektrik ve mekanik tesisatların montajlarını kolaylaştırır.
  4. Depreme karşı daha iyi performans verir. Yüksek basınç ve çekme dayanımına sahip olduğundan dolayı deprem yüklerine daha iyi yanıt verir. Ayrıca deprem ya da herhangi bir sebeple hasar gören bir parça daha kolay bir şekilde ve yapının bütünlüğüne zarar vermeden yenilenebilir.
  5. Homojen bir malzeme olması nedeniyle yapılan hesaplarda hata payı yüksek olmaz.
  6. Çelik yapı elemanları, montajı yapıldığı anda çalışmaya başlar. Yani, yapı yapılmaya başlandığı anda hesaplanan yükleri karşılayacak kapasitede çalışabilir.
  7. Çeliğin dayanımının yüksek olması, ayrıca betona kıyasla daha geniş açıklıkların geçilmesini sağlar. Örneğin; betonarme binada 15 metre açıklık geçmek gayet iyi bir durumken, çelik bir binada açıklık 100 metreyi geçebilir. Bu da sanayi yapıları için büyük avantaj sağlar.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh