Mühendislerin Çalışma Alanları Nelerdir?

Mühendislik hastane, şantiye, ofis, imalathane gibi birçok farklı alanda kendini gösteren bir meslek dalıdır. Bu yazımda mühendislerin çalışma alanları nelerdir ve mühendisler ne iş yapar gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Mühendis Nedir?

Öncelikle mühendis nedir sorusuna cevap vermek istiyorum. Mühendis, dünya üzerindeki sorunları çözmek için bilimsel bilgileri kullanan ve yeni şeyler tasarlayan, inşa eden, yeni ürünler çıkaran kişilerdir. Bunlar tamamen bilim ışığında yapılan ürünlerdir.Mühendisler sadece yeni bir ürün üretmez. Aynı zamanda yapılan işlerin takibinden de sorumludurlar. Var olan sorunlara çözüm getirirler, işverenler ve işçiler arasında bir nevi
köprü görevi görürler. Kısacası mühendisler her alanda kendilerini gösterirler.

muhendisler-cozum-uretirler

Mühendis Ne İş Yapar?

Mühendisler genel bir tabirle problem çözücüdür denilebilir. Yapılacak işlerin masrafını düşünerek en iyisinin yapılmasını sağlarlar. Aynı zamanda işi yaparken müşterinin ne istediğini, nasıl mutlu olacağını, neye ihtiyacı olduğunu analiz eder ve buna göre bir çözüm sunarlar. Bu durumlara bakıldığında mühendisler günümüzü ve geleceğin dünyasını
şekillendirmede büyük bir role sahiptirler.

Şu yazıya da bir göz atabilirsin ;Mühendisliklik Çeşitleri Nelerdir ?

Fikirleri teknik planlara dönüştürmek de yine mühendislerin işidir. Bu planları bilgisayar destekli tasarım yazılımları kullanarak oluştururlar, yönetirler, gerektiğinde raporlarını hazırlayıp sunarlar. Kısacası bir projenin her alanında mühendisleri görmek mümkündür. Bu da mühendisliğin çalışma alanlarını arttırmaktadır.

Mühendis nedir ve mühendis ne iş yapar sorularını kısaca açıkladıktan sonra mühendislerin çalışma alanları nelerdir sorusuna geçmek istiyorum.

Mühendislerin Çalışma Alanları Nelerdir?

Bu soru farklı mühendislikler için değişmektedir. Bilgisayar mühendisleri genelde ofis ortamında çalışırken inşaat mühendisleri hem ofis hem şantiyede çalışma faaliyetleri gösterirler. Elektrik elektroniğe gelecek olursak geniş bir alana yayılmış olduklarını görürüz. Şantiyelerde, laboratuvarlarda, büro ortamında ve ihtiyaç olması halinde hastane ortamlarında bile çalışırlar. Makine mühendisleri fabrikalarda, şantiyelerde, santrallerde ve birçok alanda kendilerini gösterirler. Endüstri mühendisleri de geniş bir çalışma ortamına sahiptir. İnsan
kaynakları yönetimi, tesis planlaması, malzeme yönetimi ve sistem analizi gibi farklı ve geniş alanlarda kendilerine yer bulurlar.

farkli-calisma-ortamlari


Genel olarak mühendislik her çalışma ortamında ihtiyaç duyulan bir meslektir. Bu yüzden herhangi bir alanla kısıtlamak yanlış olur. Mühendis, sorunun olduğu her yerdedir.

Bu yazımda mühendis nedir, mühendis ne iş yapar, mühendislerin çalışma alanları nelerdir
gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh