Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Merhaba. Ben Erciyes Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Öncelikle mekatronik mühendisliği hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Mekatronik mühendisliği genel olarak elektrik-elektronik mühendisliği, makine mühendisliği ve bilgisayar mühendisliğinin birleşimi olarak bilinir. Hani o sürekli ana haberlerde çıkan robotlar var ya işte onlar da bir mekatronik üründür. Mekatronik demek basitçe bir çekice elektriksel ve zihinsel donanım yüklemek ya da bir ampule hareket ve zekâ katmaktır.

Mekatronik çok geniş bir alana sahiptir. Bir elektrik-elektronik mühendisi sadece alanındaki bilgileri bilir ya da bir makine mühendisi elektrikten pek bir şey anlamaz. Fakat bir mekatronik mühendisi üç alandan da bilgiye sahiptir. Makine mühendisi yapay zekâyla pek uğraşamaz belki ama bir mekatronik mühendisi kolaylıkla bu işin altından kalkabilir. Mekatronik bölümünün en büyük avantajı budur.

İŞ İMKÂNLARI NELERDİR?

Genel olarak mühendislerin amacı işverene daha fazla para kazandırmak ya da daha az gider olmasını sağlamaktır. Düşünsenize fabrikanızda bir robot var. Bu robotun arızaları olacaktır illaki. Bu arızalar bazen yazılımsal bazen mekanik bazen de elektriksel olacak. Siz olsanız 3 adet ayrı ayrı mühendis mi alırsınız yoksa 1 adet mekatronik mühendisi mi alırsınız? Tabi ki az çalışan az gider anlamına geldiği için mekatroniği tercih edersiniz. Mekatronik bölümü geniş kapsamlı olduğu için o an ki ihtiyaca göre kendinizi geliştirip kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Mesela elektrik mühendisi ihtiyacı olan bir firmaya bilgilerinizle kolaylıkla girebilirsiniz. Yani eğer mekatronik mühendisiyseniz kendinizi geliştirdiğiniz takdirde işsiz kalmazsınız.

KENDİNİZİ NASIL GELİŞTİREBİLİRSİNİZ?

Hepimizi biliyoruz ki üniversitelerde teorik bilgi verilmektedir. Teorik bilgiyle bir şeyler başarabilirsiniz ancak işverenin gözüne giremezsiniz. Unutmayın ki sizinle aynı bölümden mezun olan binlerce mühendis var ve o teorik bilgilere herkes sahip. Sizin fark atacağınız nokta uygulama ve yaptığınız ve ya katıldığınız projeler olacaktır.

Okuduğunuz üniversitede illaki bölümünüzün bir kulübü olacaktır. Vakit kaybetmeden katılın derim. Etkinlikleri kaçırmayın. Öğreneceğiniz en küçük bir bilgi bile size ilerleyen zamanlarda hayatınızı kurtaracak derecede öneme sahip olabilir. Eğer bir lisede okuyorsanız ve mühendislik istiyorsanız şimdiden projelerinizi kafanızda tasarlamaya başlayın. Üniversitede büyük sorumlulukların altına girmeniz gerekebilir. Sorumluluktan kaçmayın aksine üstüne gidin ben bu işi yaparım mantığında ilerleyin. Emin olun yapacaksanız.

Üniversiteyi bitirip diplomanızı almanız size iş getirmeyecektir. Bir işverenin karşısına çıktığınızda sadece ben bunu biliyorum ben şunu biliyorum demekle iş sahibi olamazsınız. Mühendis iseniz kendinizi her alanda geliştirmeniz lazım. Projeleriniz size iş bulma konusunda yolunuzu aydınlatacak en önemli ışık kaynağı olabilir. İşveren sizinle oturup sohbet etmek istediğinde bir muhabbet açabilmeniz gerekir. Tamam robotlarla uğraşıyor olabilirsiniz ama sizin robot olmanız iş vereninizin hiç hoşuna gitmeyecektir.

Mühendislik emek ister, zaman ister, kafa yormak ister. Herkes mühendislik kazanabilir ancak herkes mühendis olamaz. Siz projelerinizle bir doktorun yaptıklarını yapan bir robot icat ederek doktorları bile saf dışı bırakabilirsiniz. Ancak doktorlar size bunu yapamaz. Son olarak da şunu asla unutmayın gerçek mühendisler her zaman zirvededir.

One Response

  1. Samet
    Ekim 27, 2019

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh