Kaan Gülten ile Girişimcilik üzerine röportaj

Kaan Gülten Kimdir

SEO sektörü ile ilgili çalışmalara 2007 yılında başlayan Kaan Gülten, sektöre 2009 yılında Seohocasi.com sitesiyle aktif olarak giriş yapmıştır. Sitesinde, yürüttüğü çalışmalar kapsamında elde ettiği deneyimleri paylaşarak kısa sürede sektörün lider sitesi haline gelmesini sağlamıştır. İlk kitabı “Uzmanından SEO” sektörün ve yayınevinin en çok satan ünvanını almış, SEO hakkındaki makaleleri ve kitabıyla sektördeki büyük bilgi açığını doldurmayı başarmıştır. Sektöre katkı anlamında birçok projesi bulunan Kaan Gülten’in beklentisi, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait yerli ve devlet destekli bir arama motorunun Türk halkına hizmet etmesi.

Detaylı biyografisini buradan inceleyebilirsiniz.

  • Markanızın ismi nereden geliyor?

Markamızın ismi bir web ajansı olarak başladığımız ancak hedefimizin girişimcilik ekosisteminde bir lider olma yönünde ilerlemek olduğundan web ve ventures kelimelerinin yani web girişimleri kelimelerinin birleşiminden oluşturduk. Ve şu anda Dijital Melek Yatırımcılık projesiyle girişimcilere tamamen melek yatırımlar yapıyoruz aynı zamanda Girişimci Kafası projesi üzerinden ilham kaynağı olmaya çalışıyoruz.

  • İşinizi kurmadan önce neler yapıyordunuz ?

İşimi kurmadan önce, ilk olarak AutoCAD eğitmenliği ile başladım, yaklaşık 6 – 7 yıl birçok eğitim kurumunda çizim eğitimleri verdim. Sonrasında SEO başta olmak üzere dijital pazarlamaya girince bu alanla ilgili çalışmalar yapmaya başladım ve SEO uzmanı pozisyonunda 20 günlük bir maaşlı çalışmadan sonra kendi işimi kurdum 🙂

  • Siz yetişirken etrafınızda kendinize rol modeli olarak aldığınız bir girişimci var mıydı? 

Asker bir ailenin çocuğuyum ve akrabalarımızın genelde memur veya işçi olması sebebiyle girişimcilik üzerine örnek alabileceğim bir rol model maalesef olmadı. Dolayısıyla öğrenme süreci oldukça zorlu ve stresli oldu diyebilirim.

  • Nasıl bir eğitim aldınız? 

Marmara Üniversitesi Aktüerya bölümünden mezun oldum, ancak Üniversite öğrenimi ile birlikte 1. sınıftan itibaren AutoCAD eğitimleri verdim, sonrasında SEO çalışmaları yaptım, SEO’nun eğitimlerini ve hizmetini verdim. Bu noktada gelişen teknoloji ve trendleri takip etmek için online olarak birçok bilgi edindim ve kendi işimde uygulama fırsatı buldum.

  • Öğrenciyken çalıştınız mı ya da bazı girişim denemeleriniz oldu mu?

Öğrencilik sürecimin tamamı ve sonrasında 2 yıl aktif olarak AutoCAD dersi vererek geçti. Girişim üzerine denemelerim olmasa da, eğitmenlik süreci bana girişimcilikte işime yarayacak birçok bilgi ve deneyimi kazanmamı sağladı.

  • İşinizde sizin için dönüm noktası sayılabilecek bir zaman dilimi veya yardım eden kişi oldu mu?

İlk şirketi kurma döneminde 20 gün olmasına rağmen çalıştığım şirketin müdürü, benden hizmet alabileceğini söylemişti, dolayısıyla aldığım maaş karşılığında fatura keserek hizmet vermeye başladım ve şirket kurma noktasında büyük bir güvence olmuştu.

  • İşinizi ne kadar sermaye ile kurdunuz? Sermayenizin kaynağı neydi?

İşi 7.000 TL’lik bir sermaye ile 1+0 40m2 lik bir ofiste kurdum. Sermayenin kaynağı, eğitmenlik ve freelance yaptığım işlerdi.

  • Bu noktaya gelmenizin kısaca hikayesi nedir?

İyi gözlem yapmak, kendi başıma kalıp derinlemesine düşünebilmek, strateji yapmak, birçok alana el atmak, sürekli okumak ve araştırmak, çevremde gözlemlediğim her başarılı çalışmanın kendi şirketim için nasıl uygulanabileceğini düşünmek, kısacası gece gündüz çalışmak. Bu röportaj sorularını 00:45’te yanıtlıyorum 🙂

  • Sizce kimler girişimci olmalılar, kimler ise girişimcilikten tamamen uzak durmalılar?

Kendisini zorlamayı seven, konfor alanının dışına çıkabilen, her türlü zorluğu, sıkıntıyı, sorunu bir deneyim kazanacağını düşündüğü için seven, çalışmak için mazeret üretmeyen kişiler girişimci olmalıdır. 8 – 5 çalışırım, sorumluluk almam, kafama bir şey takmam diyen kişiler uzak durmalıdır 🙂

  • İşinizi tekrar kurma fırsatı ile karşılaşsaydınız, neleri farklı yapardınız?

İşimi tekrar kursaydım, yaptığım tüm şeylerin aynılarını tekrar yapabilecek enerjiyi bulamazdım.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh