İnşaat Mühendisliği Nedir

İnşaat Mühendisliği, malzeme ve tekniği en iyi biçimde birleştiren, yapıların plan, proje, yapım ve denetlenmesiyle uğraşan temel bir mühendislik dalıdır. İnşaat mühendisleri her türlü baraj, havaalanı, bina, köprü, yol, su kemerleri, kanalizasyon, liman, su şebekesi, tünel, demir yolu, hızlı tren projeleri, metro gibi hizmet ve endüstri yapılarının planlanması, projelendirilmesi, yapımı ve denetimi konuları ile ilgili eğitim ve araştırma yapar.

Mühendisliklerin anası olarak da kabul gören inşaat mühendisliği askeri mühendislikten sonra gelen en eski mühendislik dalıdır. İnşaat mühendisliği kurucu mühendislik alanlarının başında gelmektedir.

İnşaat mühendisliği geniş bir alanı kapsadığından çeşitli dallarda uzmanlaşma gereği duyulmaktadır. Bu alanlardan en önde gelenleri; çevre mühendisliği, geoteknik, belediye ya da kentsel mühendislik, ölçme bilgisi, kıyı mühendisliği, temel mühendisliği, yapı mühendisliği, su mühendisliği, malzeme bilimi, ulaştırma mühendisliği, ulaştırma mühendisliği gibi konularıdır.

insaat muhendisligi nedir

İnşaat Mühendisliğinin Tarihi

İnşaat mühendisliği, fiziksel ve bilimsel ilkelerin bir uygulamasıdır ve geçmişi karmaşık bir biçimde, tarih boyunca devam eden fiziksel ve matematiksel yaklaşımın gelişiyle ilgisi vardır.

İnşaat mühendisliği, birkaç ayrı uzmanlaşmış alt birimler de dahil olmak üzere oldukça geniş bir meslek olduğu için tarih, coğrafya, jeoloji, hidroloji, çevre, mekanik ve diğer birçok alanlardaki bilgi birikimiyle ilintilidir. Eski ve orta çağ boyunca, en mühim mimarı tasarım ve yapılar, zamanla yükselerek baş mimar haline gelen, taş ustalar ve marangozlar gibi zanaatkarlar tarafından yapılmıştır.

İnşaat Mühendisliği ile ilgili sorularınızı sormak için buraya tıklayın!

Yorumlar

Yorumlar
  1. Teorik bilgileri ve eğitimi saygı duyan kanalizasyon ustaları olarak bir yorum yapmak istiyoruz. Yazınız çok güzel. Birçok insanın bu yazılan faydalandığını düşünüyoruz. Başarılarınızın devamını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × three =

Loading…

0

Yorumlar

0 yorumlar

sony-WF-SP700N

Sony’nin Yeni Kulaklık Modelleri (WF–SP700N)

jeoloji mühendisi

Jeoloji Mühendisliği Nedir? Çalışma Alanları Nelerdir?