IBM 50-Kubit Hızında Kuantum Bilgisayarını Duyurdu!

IBM , IEEE’nin Computing Geleceği Zirvesi‘nde Cuma günü Washington DC’de 50 qubits (kuantum biti) işleme kapasitesine sahip bir kuantum bilgisayarını geliştirildiğini açıkladı. Bu atılım, IBM’in, kuantum bilgisayar araştırmaları alanında en ileri teknolojiye sahip olmasını sağlıyor; zira 50 kubitlik bir makine şu ana kadar inşa edilmiş en büyük ve en güçlü kuantum bilgisayarı.

Uzmanlar tarafından gelişmiş bilgisayarların geleceği olarak görülen bir kuantum bilgisayar, geleneksel bilgisayarlara kıyasla oldukça farklı bir performans sergiliyor. 0s ve 1s’lik ikili bitleri kullanarak bilgi işlemek yerine, bir kuantum bilgisayarı, aynı anda 0 ve / veya 1 olabilen kubitleri kullanır. Bu, dolanma ve süperpozisyon olarak bilinen kuantum efektleri ile mümkün hale gelir.

qubit

IBM’in 50-kbit makinesinin yanı sıra, IBM de üçüncü parti kullanıcıların bulut bilgi işlem platformu aracılığıyla erişebilen 20-kbit kuantum bilgi işlem sistemine sahip. IBM, her iki sistem için de kuantum durumunu toplamda 90 mikrosaniye tutmayı başardı.

Bu süre kısa gibi görünebilir (zira kısa) ama, büyümekte olan bu sektörde tek başına bir rekor olma özelliğini taşıyor.

 

IBM, araştırmacılarının kuantum bilgi işleme alanını yaratmaya yardım ettiklerinden beri kuantum bilgisayar alanında önemli ilerlemeler kaydetti . Ancak çalışan kuantum bilgisayarları kurmak için yarışta tek değiller. Google ve Intel, kendi kuantum bilgisayar sistemlerini de geliştiriyor ve San Francisco merkezli Rigetti, alana devrim yaratmak istiyor . Bu arada, Kanada kuantum bilgisayar şirketi D-Wave, zaten NASA ve Google tarafından kullanılan bir çift kuantum bilgisayar geliştirdi.

Kaynak:https://futurism.com/ibm-announced-50-qubit-quantum-computer/

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh