Görünmez kumaş

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen radara ve kameralara yakalanmayan kumaş askeri kamuflaj olarak deneniyor. Dünya’da sadece 3 ülkede bulunan bu teknolojiyi NATO ülkelerine ihraç edilmesi planlanıyor.

Sun Holding‘in Yönetim Kurulu Başkanı olan Sabri Ünlütürk, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamasında , ” Hacettepe Teknokent’te iki bilim insanının bulduğu “multispektral gizleme ağının” Sun Tekstil Ar-Ge Merkezi’nde geliştirildiğini, Türk Silahlı Kuvvetlerinde denenen kumaşın, testleri başarıyla geçmesinin ardından Torbalı’da kurdukları fabrikada üretimine başladıklarını belirtti. ”

Dünya’da bu teknolojiye sahip malzame üretebilen sınırlı sayıda firma olduğunu belirtti.ABD ve İsrail’in ardından üçüncü olduklarını ifade eden Ünlütürk Türkiye’nin ihtiyacı olan ve tamamen yerli olan,Türk mühendisleri tarafından çok önemli bir ürün geliştirdiklerini ifade etti.

radar-ve-termal-kameralara-yakalanmayan-gizlenme-kumasi1-min

Kumaşın üzerine örtülen maddeler çok geniş frekanstaki radar sinyallerinden bile saklanabiliyor.Vücut ısısını kontrollü bir şekilde dağıtarak termal kameralara da yakalanmıyor.

Kumaş komuta merkezimizi ve mühimmatımızı saklamak için kullanılmaya başlandı.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh