Gıda Mühendisliği Nedir ? Kendini Geliştirmek İçin Neler Yapmalı

Gıda mühendisi, tarladan tabağa; gıda hammaddelerinin standart şartlara uygun işlenmesi, depolanması güvenilirli bir şekilde denetleyen ve kalite kontrolünü sağlayan kişiye denir. Diğer taraftan da üretim esnasında oluşabilecek sorunlara çözüm bulup, üretimin aksamamasını sağlar.

Gıda mühendisliği bölümünün dalları ikiye ayrılıyor:

  • Gıda Bilimi: Gıdaların kimyası, biyokimya, enzim bilimi, gıda mikrobiyolojisi, kalite kontrol vb. konularla ilgilenir
  • Gıda Teknolojisi: Gıda mühendisliğinin temel işlemleri, tüm bitkisel ve hayvansal gıdaların işlenmesi ve biyoteknolojik konular

Gıda Mühendisliğini okumak isteyen dinamik kişilerin okumayı seven , araştırmaya yönelik çalışmalar yapabilecek, yenilikleri izleyip uygulayabilme yeteneğine sahip olması gerekiyor. Bilgi birikimi Üniversiteye başlar başlamaz alt yapıyı oluşturmaya başlanmalıdır. Yeniliklere kapı aramalısınız.

Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları

Gıda Mühendisliği fakültesinin bitirenler ,Kamu sektöründe; Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü ve Belediyelerde çalışma olanakları vardır. Özel Sektörde; Gıda İle İlgili İşletmelerde, Proje Mühendisi, İşletme Mühendisi, Yatırım Uzmanı, Danışman ve Kalite Uzmanı olarak görev alabilirler.

Bu Alanda Kendini Geliştirmek İçin Ne Yapmalı?

Gıda Mühendisliği okuyanların tabiri caizse bilgiye aç olmak gerekiyor. Temel yapı taşlarını otutturmalısınız. Bilinçli bir gıda mühendisi önce yapacağı işlerini belirleyip kendisine hedef koymalı. Bir fabrikaya gidip en azından üretim nasıl oluyor? Gıda Mühendisliği sektörü nasıl ilerliyor? Fikir sahibi edinip yola çıkmalısınız. Gıdaların hammaddesini, hazırlanışı, içerisine eklenen katkı maddeleri, renklendirici, kıvam arttırıcılarını paketlenmesi, son kullanma tarihine kadar bilgi edinmelidir. Kendinize bir konu belirleyip derinlemesine araştırma yapmalısınız ki bilgi hazneniz genişlemeye devam etsin. Yazılan makaleleri, gıda gündemini takip etmek yararınıza olacaktır.

Özellikle staj dönemlerinde yapacağınız firmayı mutlaka araştırın size katkısı olacağını düşündüğünüz üretim yerini belirledikten sonra orada çalışan ustalardan veya gıda mühendislerinden sistemi öğrenmeye gayret edin. Emin olun ki bunun faydasını ileride çok göreceksiniz. Ne kadar uygulama pratik yaparsanız o kadar hızlı öğrenirsiniz. Eğitim boyunca genellikle hocalar teorik uygulama gösterirler bazı dersleriniz uygulama yapılır bir gıda mühendisi için sadece birkaç derste gösterilen uygulama yetersiz kalacaktır. Bu yüzden uygulamaya daha ağırlık verilmelidir. Evinizin mutfağında küçük başlangıçlar yapabilirsiniz ( Örneğin ; Kendinize numuneler ayırarak  sütü farklı sıcaklıklarda mayalayarak hangi sıcaklıkta yoğurdun daha iyi tuttuğunu belirleyip not almanız  veyahut evde sucuk , sirke, peynir yapabilirsiniz.) Severek okunması gereken bir bölüm kendiniz buna hazır hissediyorsanız, aramıza hoşgeldiniz…

Gıda mühendisliği ile ilgili aklınıza takılan soruları buraya tıklayarak sorabilirsiniz!

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh