Gerçekten hissedebilen biyonik el, Roma’da tanıtıldı.

Protezler geçtiğimiz yüzyılda büyük bir atılım ile sınırlarını geliştirdi. Şu anda ise yapay bir eklemli yani protezli birinin doğal kolları ve bacakları olan bir kişiden daha yetenekli olduğu bir noktaya ulaştık.Protezler insan derisinin sağladığı dokunuş hissi vermesi açıdan geride kalmışlardı. Gerçekten hissedebilen biyonik bir elle bir kadına sağlanan inanılmaz bir gelişme sayesinde hepsi değişebilir.

Almerina Mascarello, iki yıl önce kazada sol elini ve ön kolunun bir kısmını kaybetti.Dokunuş hissi veren biyonik kol için test konularından biri olarak seçildi.Biyonik kolun mühendislik harikası olduğu mükemmel bir şekilde çalıştığından anlaşılabiliyor.

biyonik el kadın

Araştırmacılar Mascarello‘ya tam parmak hareketi ve yumuşak, dokunmatik parmak ucu olan yapay uzvunun yanı sıra küçük bir bilgisayarı tutan bir giyilebilir kılıf taktılar. Parmaklar bir şeyler hissedince, ürettikleri sinyaller bilgisayara gönderilir ve daha sonra bu bilgiler işlenir ve kolundaki sinirlere bağlı elektrotlar vasıtasıyla beynine aktarılıyor.

Bir nesnenin dokunulmasını gerçekten hissedebilen biyonik el ile basitçe yumuşak olup olmadığını anlayabilir ve göz farı testlerinde araştırma ekibine, dokunduğu nesnelerin nasıl hissettiğini söyleyebilir. Özellikle dokunmaya duyarlı protezlerle yapılan daha önceki deneylerin bir laboratuvardan çıkarılamayacak kadar büyük bir donanıma ihtiyaç duyması göz önüne alındığında bu dikkate değer bir başarı.

Mascarello BBC‘ye verdiği açıklamada “Sanki gerçek elinizmiş gibi aniden hissediyorsunuz .”, “Eskiden kıyafet giymek, ayakkabı giymek gibi zor olan şeyleri yapabilmek mümkün olmuyordu.Tüm bu sıradan ama önemli şeylerin tamamlandığını hissediyorsunuz.”

Açıkçası, teknolojiyi optimize etmek ve daha da küçültmek için yapılması gereken çok iş var. Gelişmeler bu tempoyla devam ederse, yapay bir ekstremite gerçek anlaşma gibi davranan bir gelecek çok uzak olmayabilir.Testlerin ve çalışmaların ardından biyonik elin , Nisan veya Mayıs aylarında kullanıma girmesi hedefleniyor.

Kaynak:http://bgr.com/2018/01/05/bionic-hand-sense-of-touch-study-research/

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh