Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

Gemi makineleri işletme mühendisi kimdir?

Gemi makinaları işletme mühendisi özel, ticari yada askeri her türlü deniz aracının ana makine(geminin pervanesinin bağlı olduğu) yardımcı makinalar(kazan, seperatör, evaparatör, kompresörler, pompalar, ırgatlar) ve elektrik aksamından sorumlu olup, bu makinaların bakım ve onarım işlemlerini yapan kişilerdir.

Çalışma alanlarımız tabi ki gemiyle sınırlı değildir; denizcilik işletmeleri, tersaneler, hoteller, fabrikalar gibi yerlerde de çalışma imkanımız vardır. Teorik olarak makine mühendisliği ile çok ortak yönü vardır.

Nasıl gemi makinaları işletme mühendisi olunur ?

   Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup, açık deniz ve kara stajlarını tamamladıktan sonra (her biri 6 ay) gemi makinaları işletme mühendisi ünvanını alırsınız fakat gemide çalışmak için denizcilik bakanlığı gemi adamları sınav merkezinin (GASM) yaptığı yeterlilik sınavında da başarılı olmanız gerekmektedir.

Yeni mezun bir mühendis gemide ilk olarak vardiya mühendisi olarak göreve başlar ve her 36 aylık hizmetinin sonunda yeterlilik yükseltme sınavlarına girmeye hak kazanır. Başarılı oldukça 2. mühendis ve Baş mühendisliğe kadar yükselir.

Mevki arttıkça alınan maaşta artar vardiya mühendisi iken 3000-4000$, 2. mühendis iken 7000-8000$ ve Baş mühendis olunduğu zaman 12000$ ve üzeri bir aylık gelire sahip olabilir.

İş bulma imkanı nasıldır ?

   Bu meslekte işsiz kalmak gibi bir durumunuz yok denecek kadar azdır. Tabiki bunda eğitim sürenizde gösterdiğiniz performans, aldığınız ekstra eğitimler, yabancı dil veya dillerinizin seviyesi üniversitedeyken şirketler ile olan ilişkiniz çok önemlidir yani kendinizi geliştirmeli ve bunu belli etmelisiniz. Denizcilik fakülteleri diğer mühendislik dallarına göre çok daha az olduğu için sektör içinde tanınmanız pek zaman almaz ve denizcilerin dayanışması gerçekten güzeldir. Mesela iş aradığınız bir dönemde arkadaşınız gemiden inecek olursa yerine sizin adınızı önerebilir.

Gemide çalışmanın zorlukları ve güzel yanları 

Her mesleğin zor yanları vardır elbette ama gemide çalışmayı bunların bir tık üstünde tutabiliriz çünkü  alışılmış yaşam alanın çok dışında bir yerde çalışıyorsunuz.canınız sıkıldığı zaman gidebileceğiniz cafeler restaurantlar olmayacak tuttuğunuz takımın maçlarını takip edemeyeceksiniz dini bayramlarda yılbaşında doğum günlerinde sevgililer gününde kısacası sizin ve aileniz için özel olan günlerin bir çoğunda siz olmayacaksınız, ülkenizde olan bir olaydan belkide haftalar sonra haberiniz olacak, bu durum bir süre sonra gerçekten çok can sıkmaya ve psikolojik olarak yıpratmaya başlıyor.

Psikolojik yıpranmanın yanına birde deniz koşullarını ekleyebiliriz. Deniz her zaman süt liman olmaz. Bir fırtınaya yakalanıp dev gibi dalgaların arasında ceviz kabuğu savrulduğunuz zaman keşke şu an karada olsam diyebilirsiniz.

Bütün bunların yanısıra güzel tarafları da vardır tabi, herkesin söylediği gibi gezmek mesela. Gemideyken dünyanın hiç bilmediğiniz bir koordinatında gün batımına karşı mangal partisi yapabilirsiniz. Vakit geçirmek için okuduğunuz kitaplar izlediğiniz filmler sizi birçok insanın gözünde yürüyen ansiklopediye çevirir. Birçok insanın para ile gidemeyeceği yerlere siz para alarak gidebilirsiniz. Her limanda bir sevgiliniz olmasada dünyanın farklı kültürlerini yaşayabilir tarihi yerler görebilir yerel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Hatta gittiğiniz limanlardan arkadaşlar edinebilirsiniz.kontrat sonu eve döndüğünüz zaman birikmiş bir paranız ve istediğinizi yapacak kadar çok zamanınız olur.

 

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh