Enerji Sistemleri Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar Nelerdir ?

         Her mühendisin olduğu gibi Enerji Sistemleri Mühendislerinin de bilmesi gereken bazı bilgisayar programlarını sizler için derledim.

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ İÇİN

  • PV-CBS: Coğrafi bilgi sistemi.
  • PVWATTS: Enerji üretimini ve enerji maliyetini hesaplar.,
  • PVSYST: Simülasyon programı.
  • PVSOL: Güneş enerjisi panel kurulumu dizaynı bakım işletim maliyet hesabı yapılır.

RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ İÇİN

  • WAsP: Rüzgar Atlas Analizi ve Uygulama Programı.
  • WindPro: Büyük rüzgar çiftliklerinin projelendirilmesi ve planlanması için kullanılan programdır.
  • WindFarmer: Rüzgar çiftliği hesaplamalarını daha tutarlı hale getirmek için tasarlanan bir programdır.
  • Windographer: Rüzgar data analizi yapan program.
  • Homer: Rüzgar, güneş, hidroelektrik, hidrojen, yakıt hücresi, akü, jeneratör gibi değişik uygulamaların bir arada kullanılabildiği, şebekeye bağlı ya da şebekeden bağımsız olarak sistemlerin optimize edildiği bir mikro ölçekli simülasyon programıdır.
  • RETScreen: Temiz enerji proje analizlerinin ön fizibilite ve fizibilite çalışmalarında kullanılan programdır.

MC OFFICE PROGRAMLARI

Office programları hemen hemen tüm şirketlerde kullanılmaktadır. Yalnızca mühendisler için değil tüm ofis çalışanları için öğrenilmesi gereken programlardır. Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Grove, Publisher, Infopath, Access gibi yazılımların bulunduğu metinsel ve matematiksel fonksiyonları bulunan yazılım paketidir.

MATLAB (Matrix Laboratory)

Çok paradigmalı sayısal hesaplama yazılımı ve dördüncü nesil programlama dilidir. MathWorks tarafından geliştirilmiştir. Matematiksel problemlerin çözümü ve analizi için hazırlanmış bir yazılım geliştirme programıdır. Bir mühendis MATLAB programını veri elde etme, veri analizi ve inceleme, filtre tasarımı, görsellik ve görüntü işleme, algoritma prototipi oluşturma ve geliştirme, modelleme ve simülasyon, programlama ve uygulama geliştirme işlemlerinde kullanabilir. Bu yüzden MATLAB bir mühendis için en gerekli programlar arasında yer almaktadır.

        autocad ve matlabAUTOCAD

         İki boyutlu ve üç boyutlu tasarım yapılması mümkün olan bir programdır. Kullanımı diğer CAD programlarına göre oldukça kolaydır. AutoCad kullanımı ile ilgili internette oldukça fazla öğretim videoları bulunmaktadır. Birçok üniversitede bir dönem veya iki dönem uygulamalı ders olarak gösterilmektedir.

SOLİDWORKS

         AutoCad programında da olduğu gibi iki ve üç boyutlu çizim yapılabilen bir programdır. SolidWorks’te ek olarak çizdiğiniz parçaların montajını yapabilirsiniz, çizdiğiniz parçalara malzeme (çelik, alüminyum, bakır vs.) atayabilirsiniz. Çizdiğiniz paraçalara istediğiniz rengi verip montajını daha anlaşılır bir şekilde yapabilirsiniz. Parçaların mntajını gerçekleştirdikten sonra simülasyon ile hareketini inceleyebilirsiniz. Bana göre SolidWorks’ün kullanımı AutoCad’e göre daha kolaydır bu birazda çizeceğiniz parçaya göre de değişebilir. İntertte SolidWorks’le alakalı sayısız öğretim videoları bulabilirsiniz. SolidWorks’te çoğu üniversitelerde uygulamalı ders olarak gösterilmektedir.

         solid works catia

CATİA

Solidworks’e göre oldukça gelişmiş Cad/Cam programlarından birisidir. Solidworks ile yaptıklarınızın çok daha fazlasını bu program sayesinde daha güvenilir ve daha net sonuçlar alarak yapabilmeniz mümkün.  Solidworks’e göre öğrenimi daha zordur. Bu programı kullanmayı bilen bir mühendis CV sinde çok önemli bir artı elde etmiş olur.

ANSYS

Simülasyon yapabilme yeteneğine sahip bu program analiz programları arasında en kalitelisi olup, sanal ortamda güvenilir sonuçlar vermektedir. Simülasyon yeteneği sayesinde ürün üzerinde hasar tespiti yapılabilmektedir. Bu sayede şirketlerin mali giderlerinde olumlu katkıda bulunmaktadır. Mukavemet, titreşim, akışkanlar mekaniği ve ısı kütle transferi gibi modüllere ayrılarak daha net sonuçları elde etmek mümkündür.

PROGRAMLAMA DİLLERİ

        Programlama dilini öğrenmek her işin başlangıcında olduğu gibi oldukça zahmetli bir iştir. Ama bu işe gönül verip bu iş üzerinde kendinizi geliştirdiğiniz zaman zevk alarak yapacağınız bir iş haline gelecektir. C, C++, C#, Jawa, Basic, Fortran, Delphi, Python gibi programlama dilleri mevcuttur. Bu programlama dillerinin yanı sıra HTML ve PHP vs. web tasarım programlarıda bir mühendis için bilinmesi gereken programlar arasında yer almaktadır.

 Bu tanıttığım programların tamamını bilmek öğrenmek gerçekten çok zor ama imkansız değil. Kendimize en kolay gelen programdan başlayarak öğrenebildiğimiz kadarını öğrenmemiz mühendisler olarak bizim faydamıza olacaktır. Özellikle hangi alanda çalışmayı düşünüyorsanız o alanda kullanmanız gereken programı öğrenmeniz faydalı olacaktır. Bunun yanında, günümüz şartlarında bir mühendisin sadece bilgisayar programı kullanması yeterli düzeyde olmadığı için kendisini yabancı dil konusunda da geliştirmesi gerekmektedir.

          Son olarak Solidworks, Autocad veya programlama dillerinden en az birini üniversite yıllarında öğrenirseniz bulunduğunuz şehirdeki organize sanayi bölgelerindeki makine üretim/imalat fabrikalarında makine parçaları çizimi, montajı vs. hesaplamaları işlerini üstlenerek part-time iş yapmış olursunuz ve tasarım başına makul ücretler kazanabilirsiniz. Aynı şekilde bu şirketlerin web tasarım işlerini vs. bunları da programlama dillerini öğrenerek yapabilir ve öğrenciyken hem mesleğinize adım atmış olursunuz hemde para kazanmış olursunuz.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh