Endüstri Mühendisliği Nedir ?

endüstri-mühendisliği-nedir

Endüstri mühendisliği ; insan , makine , bilişim ,donanım gibi faktörleri kullanıp sistem tasarımı , yeni sistem yada olan sistemi iyileştirmeyi amaçlar ve amaca en iyi bir şekilde ulaşmak için faktörleri optimize eder. Temel amacımız ‘ kıt kaynakları en iyi biçimde kullanmayı sağlamak (şekillendirmektir)’ diye özetleyebiliriz. Endüstri mühendisliği , insanların var olmasıyla başlayan kalifiyeli meslektir. İnsan ve makineyi birbirine en iyi bir şekilde bağlayan kişidir. Üretimin ve hizmetin olduğu her alanda kendini gösteren bir meslektir.

Endüstri Mühendisliği

İş imkanlarına gelirsek ;

Hastanelerden tutunda sanayiye kadar geniş bir iş yelpazesi var. Kendinizi hangi alanda yetiştirmek isterseniz o alana yönelin , mesela üretim den hoşlanıyorsan üretim mühendisliği, sistem mühendisliği gibi. yada yönetim benim işim diyorsanız yönetim sizsinizdir. Bir endüstri mühendisin hedefi çoğunlukla CEO‘luktur benim ki gibi 🙂

Alanımda gelişmek istiyorum ? diyorsanız her alanda olduğu gibi yeniliklere açık ve girişimci olmanız gerekir. Bizim bölümde gerçekten rahat 2 dil bilmek gerek (kendi de bilmiyordu 😉 İngilizceyi gerçekten çok akıcı bir şekilde kullanmamız gerek artık tek başına yeterli bile değil . İkinci olarak bence Almanca neden mi sanayi de gerçekten iyiler ve kendilerini çok iyi geliştiriyorlar .

Üniversiteler bize teorik bilgi veriyor bunu uygulamaya, tekniğe dökerek kullanmayı öğrenmeyi amaçlamalıyız. Okulunuzda ki kulüplere üye olun aktif bir üye olarak , yada kafanıza göre bir kulüp yoksa ben bu işi beceririm diyorsanız kendinizde kurabilirsiniz. Kendinizi geliştirmekte çok etkileyici rol oynar( sosyal statü, sorumluluk , iletişim vb.). Teorik olarak öğrendiğiniz bilgileri aktif bir şekilde üstüne bir şeyler katarak ilerletin. Iot(nesnelerin internete bağlanması ) üzerine bir şeyler yapmaya çalışın. Öğrendiğimiz programlama dillerini en iyi seviye ulaşmayı amaçlayın. Benden bu kadar yazdıkça yazasım geliyor sizi de sıkmadan burada bırakıyorum.:)

Hayat mucizelerle dolu olmasına rağmen insanların büyük çoğunluğu bu mucizeler görmez.

Hayatın içindeki mucizeleri görmek insanın elindedir. İnsan bakmak yerine görmeyi denemelidir. Kendi mucizeni görmen dileğiyle..

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh