Elektrik-Elektronik Mühendisliği Çalışma Alanları

Elektrik Mühendisliği çalışma alanı çok geniş olan bir mühendislik alanıdır. Elektrik devleri ve motorlardan başlayarak bilgisayar sistemlerine, elektroniğe, haberleşmeye kadar çok sayıda çalışma alanı mevcuttur.

Elektrik Mühendisliği

Elektrik Mühendisliği İle Elektronik Mühendisliği Arasındaki Farklar

Türkiye’de Elektrik ve Elektronik Mühendisliği adı altında geçen lisans programı yurt dışında çoğunlukla Elektrik Mühendisliği ya da Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri olarak geçer. Yani bilgisayar mühendisliği de elektrik mühendisliği ile aynı programda verilir. Bununla birlikte başka ülkelerde de elektrik ve elektronik mühendisliği ismi kullanılmakta olduğu gibi bu mühendisliğin alt dalları da vardır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliğinin Çalışma Alanları

Elektrik ve Elektronik Mühendisi kendi mühendislik firmasını açabilir. Elektrik, uygulama, danışmanlık, proje, elektriksel raporlamaları işlerini yapabilir. Bir mühendisin elektrik projesinde yıllık beş yüz bin metrekare imza yetkisi vardır. Yapı sınıfı ve metrekare göre elektrik proje ücretleri EMO‘ dan hesaplanabilmektir.

Dünyaca büyük ve ünlü  firmalarda en az beş  yüzden fazla mühendisin bir arada çalıştığı Araştırma ve Geliştirme Merkezlerinde Arge Mühendisi olarak çalışabilirler.İstenilen üniversiteye Yüksek lisans başvurusu yapıp Yüksek Mühendis olunabilir. Bitirdiği zaman isteğe bağlı olarak ALES  adlı sınava girerek herhangi bir üniversitede hocalarıyla yapılan mülakatlar sonucu üniversiteye kabul edildiği taktirdi, üniversitede öğretim yardımcısı olarak yardımcı üniversite hocalığına başlanabilir. Bu süreçte doktora yaparak eğitime devam edilirse, üniversitede öğretim üyesi olunup, profesörlüğe kadar yükselenebilir.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh