Dünya Mühendisler Gününüz Kutlu Olsun

Mühendis; insanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı çeşitli yapılar yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri, bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, otomobil, gemi, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir.

Mühendislik; fizik, kimya, matematik gibi temel bilimlerin ortaya koyduğu, teorik ve deneysel araştırmalar, tecrübe ve uygulama yoluyla kazanılmış bilgileri akıllıca kullanarak doğadaki madde ve enerjiyi ekonomik olan yöntemler geliştirerek insanoğlu yararına sunan bir meslek olarak tanımlanabilir.

Ülkemizde mühendis olabilmek için bildiğiniz gibi bir dizi sınavın ardından her ülkede olduğu gibi işin eğitimini almak yani üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.Daha sonra insanlar kendilerine aldıkları unvandan dolayı mühendis diyebilmektedir.

Mühendis olmak düşünmeyi, olaylara sistematik bakmayı, parçaları birleştirip bütünü görebilmeyi, neden sonuç ilişkilerini kurabilmeyi, bakış açısını değiştirmeyi gerektirir.

Makina Mühendisliği ders notları

Mühendisler günümüze kadar insanlığın karşılaştığı sorunları çözmekte ve geliştirmekte önemli bir rol oynamıştır.Başlı başına oldukça önemli bir alan olan mühendisliğin kendi alt dalları da vardır.

Her gün evden çıkmadan önce sizi “Dikkat edin ıslanmayın bugün yağmur var.” diye uyaran akıllı telefonlarımızdan tutun da şu anda bu yazıyı okuyabiliyor olmamız bize çok normal ve rutin görünse bile arkasında muazzam bir emek ve mühendislik vardır. Hayatımızın her yerinde en ufak bir şeyde dahi mühendislik var. Biz mühendisler olmasa demek ki ne olacaktı düşünemiyorum.

 “İNSANI DOKTORLAR YAŞATIR, İNSANLIĞI MÜHENDİSLER.”

Onun içindir ki, üniversitede dersleri verip mezun olmaktan öte bir bakış açısı dahası bir yaşam tarzıdır.

Peki bu kadar emek veren bizlerin bir günü var mı? Varsa da ne zaman?

Dünya çapında kutlanan tek bir Dünya Mühendisler Günü bulunmuyor. Bunun yerine çeşitli ülkelerde birbirinden farklı tarihlerde Mühendisler Günü kutlanıyor. Ülkemizde bugün yani 5 Aralık iken Belçika’da 1 Temmuz, İtalya’da 15 Haziran, Rusya’da 22 Aralık…

Bizler de ülkemizde tüm mühendislerin 5 Aralık Dünya Mühendisler Günü‘nü kutlarız! Günümüz kutlu olsun!

“TÜRK MÜHENDİSLERİNİN ALNINDA CUMHURİYET İSTİKBALİNİ AYDINLATAN IŞIK PARILDAR.”

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

mühendisler-günümüz

…Bugün bizim günümüz ise eğlenelim biraz….

muhendislik-hakkinda-birbirinden-komik-karikaturler_780x439 img_58a5d11bb2814_1487261979 _780x775-n4m6eznhkm _780x585-kzug4tr2ld _780x548-b8gyduy2ci

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh