Çevre Mühendisliği Nedir ?

Çevre mühendisliği doğal kaynakları en iyi ve en ekonomik şekilde kullanmayı hedefleyen, kirlilik parametrelerine çözüm yolları arayan ve en az miktarda kullanılamayan atık oluşturup; en yüksek derecede bu atıkları faydalı olarak dönüştürmeyi amaçlar. Temel olarak çevre mühendisliği; inşaat mühendisliği, kimya mühendisliği ve biyoloji bölümlerinin birleşimi olarak sınıflandırılabilir. Lisans eğitimi süresinde ikinci ve üçüncü sınıflarda zorunlu olmak üzere laboratuvar ve işletme stajı yapılması gerekmektedir. Peki, bir çevre mühendisi stajlarını nerede yapabilir? Bu soru beraberinde çevre mühendisi olarak mezun olduktan sonra nerede çalışabilirim sorusunu da aklımıza getiriyor. Hadi birlikte iş imkânlarına göz atalım.

Çevre Mühendisliği İçin İş İmkânları 

çevre mühendisliği

Çevre mühendisi proje yetkilisi veya planlamacı olarak Bayındırlık ve İskân, Kültür, Ulaştırma, Sanayi ve Ticaret, Tarım, Orman Bakanlıkları, Karayolları Genel Müdürlükleri, DSİ, İller Bankası ve Belediyeler gibi kamu kuruluşlarında çalışabilir. Bunun yanı sıra özel kurumlarda çevre danışmanlığı ve iş sağlığı ve güvenliği yetkilisi olarak çalışabilirler. Devletin yeni getirdiği düzenlemeler çerçevesinde endüstriyel faaliyet gösteren her kuruluşun çevre mühendisi ile çalışma zorunluluğu vardır. İster kuruluşlar kendi bünyelerinde çevre mühendisi istihdam etsin ister özel danışmanlık hizmeti veren kurumlarla anlaşma içerisinde olsun oluşturdukları atıkları; baca gazı, çamur, kül vs. belli kriterler çerçevesinde bertaraf etmek için bir çevre mühendisine ihtiyaçları vardır.

 

Sizi diğerlerinden ayıracak faktörler nelerdir?

Bütün mühendislik dallarında olduğu gibi işverenler için en önemli kriter mezun olduğunuz okuldan ziyade kendinizi eğitim sürecinizde ne kadar geliştirdiğinizdir. Birçok kurum ve kuruluşa iş başvurusu yaptığınızda öz geçmişinizde ilk dikkat edilen kriter yabancı dildir. Bunun için tüm dünyada ortak anlaşma dili kabul edilen İngilizceyi eğitim sürecinizde üst seviyeye çıkarmanız sizi diğerlerinden ayıracak önemli bir faktördür. Uluslararası standart teşkilatı (ISO) tarafından belirlenen 14001,9001 gibi standartların eğitimlerini almış olmak kendinizi mesleki anlamda geliştirmekte çok büyük katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra MS Office gibi programlara ek olarak çizim yeteneğinizi geliştirebileceğiniz autocad, solid Works gibi programları bilmeniz yine sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Tüm bu eğitimlerin haricinde hem sosyal olmak hem de mesleğe dair ufkunuzu genişletmek adına bölümünüzle ilgili kulüplerde yer almak, sempozyumlara katılmak, etkinlikler düzenlemek sizi yeni insanlarla kaynaştıracağı gibi yeni bilgiler edinmenizde ve farklı çevreler oluşturup takım çalışması ve sorumluluk bilincinizin gelişmesinde önemli rol alacaktır.

Şunu unutmayın ki yaptığınız iş her ne olursa olsun onu severek yapmak sizi meslektaşlarınızdan bir adım öne taşıyacaktır. Edindiğiniz sertifikalar, diploma puanınız, yabancı diliniz ne kadar tatmin edici olursa olsun yaptıklarınız sizi tatmin etmediği sürece başarının gelmesi çok zordur. Bir çevre mühendisi olarak yaptığınız işin önemini gerçekten kavrayın ve insanlığa, geleceğe dair neleri değiştirebileceğinizi hayal edin. İnandığınız yolda pes etmeden çalışın, öğrenin ve zirveye yerleşin.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh