Çevre Mühendisliği Ders Planı

Ben İstanbul Üniversitesi Çevre Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi İlksen Esra. Bu yazı da dört yıllık çevre mühendisliği ders planı hakkında biraz olsun sizleri aydınlatmak adına dersleri ve içeriklerini anlatacağım. Küçük bir hatırlatma olarak her üniversite kendine en uygun planlamayı yapar, alınan derslerin büyük çoğunluğu aynıdır ama farklı sınıflarda öğretimi yapılabilir. Örneğin; bizim üniversitemizin ikinci sınıfta verdiği dersi bir başka üniversite üçüncü sınıfında verebilir veya tam tersi. Ben kendi üniversitemden yola çıkarak size planlamayı anlatacağım.

Birinci sınıfta nasıl dersler oluyor ?

Öncelikle mühendislik fakültelerinin birinci sınıfta ortak olarak aldığı bir çok temel ders vardır: fizik, genel kimya, matematik gibi. Bu derslerin yanı sıra sizlere mesleği tanıtmak ve okuduğunuz bölümü bir nebze kavrayabilmek için bölüme dair giriş dersleri verilir; çevre mühendisliğine giriş gibi. Mühendisliğin esasına dayanan fizik temelli derslerin yanı sıra çevre mühendisliği aynı miktarda kimya ve biyoloji bilimini de içinde barındırır. Bu sebepledir ki sağlık alanında okutulan mikrobiyoloji dersini de birinci sınıfta alırsınız bu derse ait laboratuvar ortamını da deneyimlersiniz. İlk yılınız da aldığınız dersler sizi biraz okula alıştırmak ve temel oluşturmak adına verilir.

İkinci Sınıf’ta nasıl dersler oluyor ?

İkinci yılınıza geçtiğinizde kendi bölümünüze ait daha detaylı dersler görmeye başlarsınız; çevre kimyası gibi. Bu ders size teorik olarak bilgiyi öğretmenin yanında laboratuvar ortamında bilgiyi pekiştirmenizi sağlar. Bizler artık birer mühendis adayı olarak inşa edeceğimiz tesislerin temellerini oluşturacak dersleri de ikinci sınıfta alırız; hidrolik-akışkanlar mekaniği, statik  ve mukavement, teknik resimkumpas gibi.

 

Üçüncü Sınıf’ta nasıl dersler oluyor ?

Üçüncü sınıfa geldiğinizde artık hocalarınız da sizlere birer mühendis adayından çok mühendis gözüyle bakmaya başlar. Hocalarınızın beklenti artışıyla birlikte aldığınız dersler tamamen mesleğin temeline yöneliktir ve bu dönemde işler biraz zorlaşır. Artık alınan teorik derslerin yanı sıra hem laboratuvar ortamında hem de tesis tasarımında pratikteki becerilerinizi geliştirirsiniz. Biz öğrencilere hepsini yetiştirmeye çalışmak bu zamanlar da zor gelebilir çalışmayı sıkı tutup günü gününe tamamlarsanız çok rahat edersiniz aksi halde son güne kalan proje ve raporları yetiştirmek adına uzun saatler uykusuz kalabilirsiniz .

Gelelim son sınıftaki derslere

Son sınıfta bir nebze daha rahat bir ders programınız olur bunun sebebi mezuniyetiniz için gereken bitirme tezini hazırlama çalışmalarınıza zaman vermektir. Son sene de tamamlamanız gereken bir laboratuvar dersiniz olmaz ancak tezinin için gereken çalışmaları yürütebilmek adına laboratuvar da vakit geçirirsiniz. Çevre mühendisleri için o beyaz önlükler ve eldivenler dört sene boyunca sizlerle olacak.

Tüm bu temel derslerin yanında döneme göre sayısı değişkenlik gösteren seçmeli dersleri alarak çalışmak istediğiniz alanın ne olduğunu belirleyebilir ve kendinizi meslekte nerede görmek istediğinizi çok daha net anlayabilirsiniz. Tüm koşuşturmanın yanı sıra çok zevkli olan bu yolculuğa çıkmak isteyen tüm arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum.

Çevre Mühendisliği ile ilgili aklınıza takılan sorularınızı sormak için buraya tıklayın!

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh