Bilgisayar Mühendisliğinde En İyi 10 Üniversite

İnsansız hava araçlarından cerrahi robotlara kadar her bir teknolojik cihazda bilgisayar mühendisinin/mühendislerinin imzası vardır. Peki bilgisayar mühendisliği nedir.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir ?

Bilgisayar mühendisliği:Donanım ve yazılım sistemlerinin analizi, sistematiği tasarımı gibi alanın mühendislik konularını vermektedir. Yazılım programlama mobil işlem ağ ve veri güvenliği gibi konuların işlendiği mühendislik dalıdır.Ülkemizde bilgisayar mühendisliği eğitimini en iyi veren okulları araştırdık. Bu konuda genel geçer bir kanıya varmak mümkün değil. Çünkü bilgisayar mühendisliği çok geniş bir yenilik yelpazesine sahiptir.
Üniversitelerin eğitim kalitesi,akademik kadrosu ve öğrencilere sunulan imkanları ölçü alarak bir liste oluşturduk.

bilgisayar mühendisliği üniversite

Ortadoğu Teknik Üniversitesi
•Boğaziçi Üniversitesi
•Koç Üniversitesi
•Bilkent Üniversitesi
•İstanbul Teknik Üniversitesi
•Galatasaray Üniversitesi
•Yıldız Teknik Üniversitesi
•Tobb Üniversitesi
•Özyeğin Üniversitesi
•Abdullah Gül Üniversitesi

Bilgisayar mühendisliğinin “EN” leri diyebileceğimiz bu üniversiteler alanlarında gelişmiş,köklü geçmişe ,yeterli donanım ve akademik kadroya sahip kurumlar. Kısaca bilgilendirme yapacak olursak:

Ortadoğu Teknik Üniversitesi bilgisayar mühendisliği alanında ki en köklü geçmişe sahip üniversitemiz.1967 yılında Ankara’da Türkiyenin ilk bilgisayar mühendisliği eğitimi vermeye başlayan üniversitemiz. Boğaziçi üniversitesi de en az Ortadoğu Teknik Üniversitesi kadar eski ve başarılı bir kurum. Haliyle akademik kadroları ve eğitim kaliteleri yılların tecrübesiyle sabittir. Başarı endeksi olarak tartışılmaz bir statüye sahiptirler.

Koç , Bilkent ve listedeki vakıf üniversiteleri bilgisayar mühendisliği alanında köklü bir geçmişe sahip olmasa da başarıları yadsınamaz şekilde göz kamaştırıcıdır. Altyapı ve öğrencilere sunulan imkanlar göz onune alındığında kuruldukları günden bugüne başarılı bir profil oluşturmuşlardır.

İstanbul Teknik üniversitesi,Galatasaray Üniversitesi ve Yıldız teknik üniversitesi bilgisayar mühendisliğinde çok çeşitli imkanlara sahip başarılı okullardır.

Evet. Okulların güzelliklerini saydık döktük. Peki bu okulların hiç mi kötü yanı yok.Olmaz mı. Elbette var. Alan olarak mühendislik başlı başına sıkıntılı bir bölümdür. Kaprisli hocalar, ders anlatmadan ansiklopedi yutmanız isteyen profesörler ve hepsinin tuzu biberi olan derslerin zorluğu. Ama bunların hepsi azimle aşılabilecek şeyler. Eğer severek okursanız eğlenceli bile olur. 4-5 yılınızı düzenli , verimli çalışarak geçirirseniz çok iyi bir kariyere sahip olabilirsiniz. Seçim sizin.
Şunuda söylemeden geçmek istemiyorum. Maalesef ki toplumumuzda şöyle bir algı var: İyi bir okuldan mezun değilsen işinde iyi değilsin gözüyle bakarlar. Tamamen uydurma bir tabu. Sizi iyi bir bilgisayar mühendisi yapacak şey kendinizi iyi yetiştirmenize bağlıdır. Egitim hayatınızı ne kadar kaliteli geçirirseniz o kadar iyi yerlere gelirsiniz.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh