Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

   Bilgisayar Mühendisliği; Temel Bilgisayar Donanımları, Network, Yazılım, Programlama ve algoritmalar üzerinde çalışan bir mühendislik bilimidir diyebiliriz. Peki Bilgisayar Mühendisi olan kişi nerelerde çalışır ve ne yapar bunlar?  Yönetim, eğitim, endüstri ve ticaret alanlarında, faaliyet gösteren çeşitli kamu kuruluşları ile özel kuruluşlarda, bankalarda, bilgisayar donanımı ve yazılımı hazırlayan firmalarda vs. çalışabilirler. Bilgisayar Mühendisliğinin amacı Bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımları konularında eğitim ve araştırmalar yapar.

   Peki gelelim Bilgisayar Mühendisliğinde İngilizcenin Önemine

  • Bildiğimiz gibi artık yabancı dil hayatımızda önem arz etmeye başladı. Bilgisayar Mühendisliğinden ziyade herkes için önemli bir durum. Bilgisayar Mühendisliğinde ise bir tık daha önemlidir.Çünkü kullanılan yazılımlar olsun, yapılan araştırmalarda karşınıza çıkan kaynaklar olsun ağırlıklı olarak İngilizce olduğundan dolayı İngilizcenin yeri önemlidir. Bundan dolayı ne kadar kısa zamanda ve iyi bir şekilde İngilizce öğrenirseniz sizin faydanıza olacaktır.

 bilgisayar-muh-yazilim-muh-min

Peki Yazılım Mühendisliği , Bilgisayar Mühendisliği arasındaki farklar nelerdir?

Belki de bilişime merak sarmış arkadaşların en merak ettikleri konulardan birisidir. Ama arkadaşlar emin olun ister Bilgisayar Mühendisliği okuyun, ister Yazılım Mühendisliği okuyun hiç önemi yoktur.

 Çünkü; iş hayatına atıldığınız zaman firma kendi kullandığı programları bilip bilmemenize ve İngilizce bilginize ve tecrübenize bakacaktır. Bu sebeple diplomanız da ne yazdığının pek önemi yok.

bilgisayar-muhendisligi

Peki Okuduğumuz Üniversite Ne Olacak?

Üniversite konusuna gelecek olursak; dediğim gibi firma sizin kendi kullandığı programları bilip bilmemenize ve İngilizce bilginize ve tecrübenize bakacağından dolayı okulunda pek önemi yok. İster İTÜ, YTÜ de okuyun diplomayı aldıktan sonra işsiz kalma olasılığınız var. Özellikle arkadaşlar üniversite döneminde kendinizi iyi bir Mühendis adayı olarak yetiştirmeye ve iş hayatına hazırlanın. İş hayatına atıldığınız zaman; Bilgi, Tecrübeleriniz ve Kişiliğiniz ile değer kazanacaksınız.

Bu arada; eğer gerçekten Bilgisayar Mühendisliğine hevesiniz ve ilginiz varsa ; 4 yıl sizin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir şekilde hızlı geçecektir ve çok eğleneceksiniz. Hem eğlenip hem bölümde kendinizi geliştirip bilgi açısından güçlü bir Bilgisayar Mühendisi olarak iş hayatına atılınca üniversite hayatınızı gülümseyerek hatırlayıp aldığınız maaşın keyfiniz çıkartacaksınız. Bu bölümde kendinizi geliştirip meslektaşlarınızın önüne geçmek esastır ve sizin elinizdedir.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh