Ayırıcı Nedir ?

Yüksek ve orta gerilim şebekelerinde ve tesislerinde yüksüz durumda iken açma kapama yapan şalt cihazlarına ayırıcı denir. Ayırıcın bir diğer adı ise seksiyonerdir. Ayırıcılar yük altında iken kesinlikle açma kapama işlemi yapılamaz. Aksi takdirde bu işlemi yapan kişi yük altında kalarak zarar görür.

AYIRICI ÜRETİM STANDARTLARI

Ayırıcılar ulusal ve uluslararası olmak üzere belirli standartlara göre üretilmektedirler. Bu standartlar TS(Türk Standartları), EN(Europe Norm-Avrupa Normu), VDE(Alman Elektroteknik Birliği), IEC(International Elektrotechnical Commission – Uluslararası Elektronik Komisyonu) ve Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği dir. Yukarıdaki standartlarda ayırıcıların çalışma gerilimleri, akımları vb. şartlar ve teknik özellikler yer almaktadır.

ayırıcı standartları

YAPISI VE BÖLÜMLERİ

1-ŞASE

Köşebent veya profilden yapılan, üzerine izolatör ve açma kapama mekanizmasının monta edildiği aksamdır. Ayırıcı şasesi genellikle elektrostatik toz boyalı demirden veya galvanizli demirden imal edilir.

2-MESNET İZOLATÖRÜ

Elektriği şaseden ayırmak ve sabit ve hareketli kontakları tutturmak amacıyla kullanılan izolatörlerdir. Dahili ve harici olmak üzere iki tip tir.

3-SABİT KONTAKLAR

Açma kapama esnasında hareketsiz olan kontaklardır.Kısa devre ve anma akımlarına uygun şekilde elektrolitik bakırdan imal edilen yapılardır.3 faz için 3 adet sabit kontak bulunmaktadır.

4-HAREKETLİ KONTAKLAR

Açma kapama esnasında bağlı bulunduğu aksam ile harekete geçerek sabit kontaklardan ayrılan veya birleşen kontaklardır.Kısa devre akımlarına ve anma akımlarına uygun olacak şekilde elektrolitik bakırdan üretilmektedir.3 faz için 3 adet hareketli kontak bulunmaktadır.

5-MEKANİK DÜZEN

Kontakların açma kapama işlerini yapan hareketleri sağlayan mekanizmadır.

6- YAYLAR

Açma kapama işleminin hızlı yapılmasını sağlayan yapıdır. Elektrolitik malzemeyle yapılmakla birlikte sadece yük ayırıcılarında ve özel tip ayırıcılarda kullanılır.

 

 

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh