Arduino Nedir ? Ne İşe Yarar ? Neler Yapılabilir ?

Merhaba Ben Baran Ötegengil;

İstanbul Bilgi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Bu yazımda sizlere Arduino nedir ne değildir biraz onlardan bahsedeceğim.Hazırsanız başlayalım.

Arduino günümüzde çok popüler olan kullanması ve programlaması oldukça eğlenceli bir minik boyutlarda programlanabilir karttır. Piyasada aşırı derecede çeşitleri ve klonları mevcuttur. Klon olan cihazların orjinalinden farkı usb port yönlendiricisi olarak CH340 entegre kullanması ve bazı devre elemanlarının ufak tefek boyutlarda farklılıkları dışında pek bir farkı olduğu söylenemez.

Tabi bu tartışılır bir durumdur. Bunun aksine klon ürüne rahatlıkla lehim yapılabilir iken orijinal ürüne lehim yapmak oldukça zordur.

 

Arduinonun kullanım alanları;

Arduino çok geniş bir platformdur.Arduino ile yapılabileceklerin ucu bucağı yoktur. Arduino ile basit bir flaşör devresinden her hareketi ögretebileceğiniz bir robot kol bile yapabilirsiniz.Bunların hepsi sizin hayal gücünüze kalmış.

Aslında arduino ile yapabilecekleriniz elinizdeki ekipmanlara bağlıdır. Arduino tek başına işe yarıyabilecek bir şey değildir.Örnegin elinizde 1 adet ultrasonik mesafe sensörü var ise bunu ile bir park sensörü yapabilirsiz yada elinizde galvenik deri tepkisi sensörünüz var ise bununla gerçek sonuçları gösteren bir yalan dedektörü yapabilirsiniz.

Bunların dışında arduino ile akıllı ev yapabilirsiniz.Arduino insanların birşeyler elde etmeleri için yapılmış bir karttır.Arduino’nun bu kadar çok tercih edilmesini sağlayan en önemli bileşen ise mikrodenetleyici konusunda detaylı bilgi sahibi olmayı gerektirmeden herkesin programlama yapabilmesini sağlayan Arduino kütüphaneleridir.

Arduino kütüphane olarak oldukça zengin bir yapıya sahiptir.İnternet ortamında oldukça örnek projeleri bulunan arduino’ya güzel bir başlangıç yapmak için nerede ise tüm örneklerin incelenmesi gerekmektedir. Örnekleri inceledikten sonra yapmak istediğiniz şeyin ne olduğuna karar verin.sonra yapacak olduğunuz projenin özgünlüğünü kontrol edin ve kafanızda taslaklar oluşturun.

Birşeyler elde etmek için sürekli deneyin ve hiçbir zaman vazgeçmeyin yapamadığınız yerlerde örnek kodlamaları inceleyin yada onları değiştirin yeni şeyler yaratmaya çalışın.Arduino’ya çeşitli bağlatılar yaparken arduino’nun enerji bağlantısının kesik olduğuna emin olun. Arduino resmi çalışma voltajı usb üzerinden nom 4.2v max 7.4v veya plug üzerinden nom 6.0v max 11.5v dur. Arduino’ya hiçbir zaman 2.1 Amperden fazla akım vermeyin.Aksi taktirde veri yollarınızı yakabilirsiniz.Bence güzel bir Arduino deneyimi sizi bekliyor olacak.

 

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh