Android’in Yeni Programlama Dili Kotlin

Merhaba arkadaşlar.

Bu yazımda yeni bir mobil programlama dili olan Kotlin’den bahsedeceğim. Belki bilenleriniz, ismini duyanlarınız vardır. Kotlin, ilk olarak JetBrains tarafından 2011 yılında geliştirilmeye başlanmış olup, 2016 yılında ilk stabil sürümünü yayımlamıştır.(JetBrain, İntellij IDEA IDE’ yi geliştiren firmadır. Firma Google ile birlikte Android’in resmi idesi olan İntellij IDEA temelli Android Studio ıdesini geliştirmişlerdir. )

Kotlin, Google I/O 2017 etkinliğinde artık Androd’in yeni, asıl dili olarak destek vereceğini duyurmuştur. Kotlin, Java Sanal Makinesi(JVM) üzerinde çalışan dildir. Bundan dolayı JVM’e ihtiyaç vardır.  Kotlin ile Android uygulamalar yapmak için  Android Studio 3.0 versiyonunu kullanabilirsiniz.

Android 3.0 indirmek için: https://android-developers.googleblog.com/2017/10/android-studio-30.html

Peki, gelelim Neden Kotlin? sorusuna…

Bunun birkaç sebebi var aslında. En başta Google resmi dil olarak duyurması. Diğer sebepleri de kısa kısa başlıklar halinde açıklayalım:

  1. Kotlin, Java ile uyumlu halde çalışır. Yani; tüm Java Framework ve Java Kütüphanelerini kullanabileceğinden dolayı sıkıntı yaşanmaz.
  2. İstediğiniz her türde proje oluşturmanıza imkan verir.
  3. Açık kaynak kodlu ve öğrenimi kolay dildir.
  4. Aynı zaman da Java’ya göre kodları kısadır.

Android'in Yeni Programlama Dili Kotlin

Her ne kadar Kotlin, özellikle Java’nın zayıf yönlerini ele alarak bize kolaylık sağlamış olsa da  yeni bir dil olduğu için Java’da olduğu gibi araştırma yaptığımız zaman kolay kaynak bulunmayabilir. Bu açıdan zorluk yaşanabilir.

Kısacası; özellikle Java dilini bilenlerin rahatlıkla öğrenebileceği, günümüze hitap eden, meraklıların öğrenmesi gereken bir dildir Kotlin.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh