2017 Veri Sayfası; Yenilenebilir Elektrikte Devam Eden Büyümeyi Gösteriyor

ABD’de yenilenebilir elektriğin toplam kurulu kapasitenin yüzde 18,3’üne ve 2017 yılında toplam elektrik üretiminin yüzde 15,6’sına ulaştığını göstermektedir. ABD Enerji Bakanlığı’nın Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi adına Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) tarafından yıllık olarak yayınlanmaktadır Yenilenebilir Enerji Verileri Kitabı, sayısız veri kaynağından derlenen ABD ve küresel enerji istatistiklerini sunar ve yenilenebilir elektrik üretimi, yenilenebilir enerji geliştirme, temiz enerji yatırımları ve teknolojiye özgü verileri içerir.

2016 Yenilenebilir Enerji Veri Defteri ayrıca, rüzgar, güneş enerjisi, biyogakargah, yenilenebilir yakıtlar ve daha fazlası için grafikler ve veri merkezli grafiklerle ABD’deki ve yenilenebilir enerji trendlerini özetler.

NREL Enerji Analisti Philipp Beiter;

“Veriler, yenilenebilir enerji dağılımı ve endüstri eğilimleri hakkında analistler, yatırımcılar ve politika yapıcılar için yararlı bilgiler sunuyor” dedi. “Data Book, çok çeşitli kaynaklardan benzersiz bir veri koleksiyonu sunmakta olup, tek bir yerde kolayca erişilebilir hale getirilmektedir.”

dünyada-nükleer-enerji

2017 yılı sonunda yayınlanan Yenilenebilir Enerji Verileri Kitabı, 2016 takvim yılı için mevcut en güncel istatistikleri derlemektedir. Temel anlayışlar şunları içerir:

  • Yenilenebilir elektrik, 2016 yılında ABD elektrik kapasitesinin eklenmesinin yüzde 67’sini oluştururken, 2015 yılında yüzde 64’tür.
  • Yenilenebilir elektrik üretimi 2016 yılında yüzde 13,5 arttı. Güneş enerjisi üretimi yüzde 52,1 arttı (23,3 terawatt saat), rüzgar enerjisi üretimi yüzde 18,8 arttı (35,8 terawatt saat) ve hidroelektrik üretimi yüzde 6,7 arttı (16,7 terawatt saat) .
  • Rüzgar ve güneş enerjisi üretiminin (294 terawatt saatlik) toplam payı, ABD’de ilk kez hidroelektrik üretimini (266 terawatt saatlik) aşan 2016 yılında da büyümeye devam etti.Hidroelektrik enerji, toplam yenilenebilir elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 42’sini üretti; rüzgar yüzde 35’ten fazlasını, güneş enerjisi (fotovoltaik ve konsantre güneş enerjisi) yaklaşık yüzde 11, biyogaz yükü yaklaşık yüzde 10 ve jeotermal üretimi yaklaşık yüzde 3 üretti.
  • 2016 yılında kurulan ABD yenilenebilir elektrik kapasitesinin yüzde 40’ından fazlasını oluşturan rüzgar enerjisi kurulu gücü, yılda yüzde 11’den fazla (8.1 gigawat) arttı.
  • ABD güneş enerjisi kurulu gücü, yeni yüklenen ABD yenilenebilir elektrik kapasitesinin 2016’da yaklaşık yüzde 57’sini oluşturan yüzde 52 arttı.
  • 2016’da Kaliforniya, herhangi bir ABD eyaletinin (yaklaşık 35 gigawat) en çok kurulu yenilenebilir elektrik kapasitesini ve ardından Washington’u (yaklaşık 25 gigawat) ve Texas’ı (22 gigawatt’ı aşan) Texas’la sürdürdü. California güneş fotovoltaik, hidroelektrik ve rüzgar tarafından yönlendirilen yenilenebilir çeşitli karışımı vardır. Washington’da, yenilenebilir kapasitenin ana katkısı hidroelektrik, rüzgar ise Teksas’taki en büyük katkıda bulunuyor.
  • Yüklü yenilenebilir elektrik kapasitesi 2016 yılında dünya çapında toplam elektrik kapasitesinin yüzde 31’ine yükseldi. Yenilenebilir enerji, dünya genelindeki tüm elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 26’sını oluşturuyordu.
  • Global olarak en büyük olan S. mısır etanol üretimi 2016 yılında yaklaşık yüzde 3.7 oranında artarak 15 milyar galon seviyesine yükseldi.
  • ABD’deki alternatif yakıt istasyonları 2016’da yaklaşık yüzde 18 oranında artarak 27.000’den fazla istasyona ulaştı.
  • 2016 yılında, küresel yakıt hücresi gönderileri 516 megawatt’ı aştı ve 2015’ten yüzde 73’lük bir artış oldu ve çoğunlukla nakliye yakıt hücresi gönderilerinden kaynaklanıyordu.

Yenilenebilir Enerji Veri Defteri, her yıl en çok indirilen ilk beş yayın arasında NREL’in en popüler raporlarından biri olmayı sürdürüyor. İlgili kamuoyundan karar vericiye kadar geniş bir kitleye yöneliktir. Yenilenebilir Enerji Veri Defteri NREL’in Stratejik Enerji Analizi Merkezi tarafından üretilmektedir.
NREL, ABD Enerji Bakanlığı’nın yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği araştırma ve geliştirme alanındaki birincil ulusal laboratuarıdır. NREL, Enerji Bölümü için Sürdürülebilir Enerji İttifakı, LLC tarafından işletilmektedir.

Yorum yap

Reklamları biz de sevmiyoruz ama !

Giderlerimizi karşılamak için reklam yayınlamaya ihtiyacımız var.

Refresh